pralka

Jaka pralka sprawdzi się w małej łazience?

Dom i ogród

Pralka należy do kanonu sprzętów, które bezsprzecznie muszą znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Trzeba znaleźć na nią miejsce nawet w niewielkim mieszkaniu czy bardzo małej kawalerce. Przestrzenna łazienka zapewnia miejsce na pralkę, a nawet suszarkę. Problem pojawia się jednak, kiedy trzeba urządzić łazienkę o małym metrażu. Jeśli chodzi o łazienkę, trudno z czegokolwiek zrezygnować. Okazuje się jednak, że nawet niewielkie pomieszczenie można zaaranżować w sposób estetyczny i funkcjonalny. Jak to zrobić? Podpowiadamy w poniższym artykule.

1. Pralka do małej łazienki, czyli jaka?

2. Czy pralka o małej ładowności na pewno dobrze się sprawdzi?

3. Czym kierować się przy wyborze pralki?

4. Co zrobić ze starą pralką po nabyciu nowego sprzętu?

Pralka do małej łazienki, czyli jaka?

Jeśli masz do dyspozycji niewielką ilość miejsca, to warto zastanowić się nad pralką o małej ładowności. Na szczęście współcześni producenci mają w swojej ofercie modele, przeznaczone także do małych łazienek – warto im się przyjrzeć, przeglądając ranking pralek do 5kg. Wiele modeli tego typu znaleźć można na https://www.oleole.pl/pralki.bhtml. Dlaczego ma to być pralka akurat do 5 kg? Pralki o małej ładowności są zazwyczaj mniejsze od tych z większym wsadem. Do wyjątkowo nieustawnej łazienki można wybrać pralkę, ładowaną od góry, co zwiększy komfort użytkowania w tak małym pomieszczeniu. Nie zawsze w łazience jest bowiem miejsce na otwieranie drzwiczek i wyjmowanie prania. Producenci oferują także pralki o niestandardowych wymiarach – węższe od tradycyjnych urządzeń. Wszystko zależy od specyfiki i metrażu pomieszczenia.

Czy pralka o małej ładowności na pewno dobrze się sprawdzi?

Pralka o małej ładowności jak najbardziej sprawdzi się jako funkcjonalny i wygodny sprzęt. Optymalna będzie jednak dla osób samotnych, małżeństw czy rodzin z jednym lub dwójką dzieci. Nie znaczy to jednak, że większe rodziny nie mogą z takich pralek korzystać – wzrośnie wówczas po prostu częstotliwość prania. Warto nadmienić, że ładowność 5 kg zapewni komfort prania w przypadku małego gospodarstwa domowego. Nie trzeba się martwić, że będzie niewystarczająca. Nie jest to także najmniejsza możliwa ładowność. Na rynku dostępne są urządzenia o ładowności nawet 3 kg.

Jak już wspomnieliśmy – w przypadku szczególnie małej łazienki można się zdecydować na model, ładowany od góry. To idealne rozwiązanie, kiedy niewielka przestrzeń uniemożliwia swobodne otwieranie drzwiczek i wyjmowanie prania. Pralka o mniejszej ładowności nie odbiega niczym od większych pralek, jeśli chodzi o parametry i funkcjonalność. Może być wyposażona w szereg różnych programów i dodatkowych funkcji, a jej klasa energetyczna zapewniać wydajność i oszczędność.

Czym kierować się przy wyborze pralki?

Przed nabyciem nowej pralki należy dokładnie przeanalizować potrzeby rodziny, a także zastanowić się nad miejscem, w którym stanie nowe urządzenie. Warunkuje to bowiem decyzję o kupnie konkretnego modelu. Do małej łazienki rekomendowana jest oczywiście pralka o mniejszych gabarytach i ładowności do około 5 kg. Ponadto trzeba przyjrzeć się klasie energetycznej nowego sprzętu – oszczędność zapewnia klasa A++. Jeśli zaś jest dodatkowo oznaczona zielonym kolorem, to mamy do czynienia nie tylko z oszczędnym, ale również ekologicznym sprzętem. Kolejnym aspektem jest rodzaj pralki – ładowana tradycyjnie lub od góry. O tej drugiej opcji pisaliśmy już wcześniej. Jest idealna, jeżeli w małej łazience brak miejsca na otwieranie drzwiczek. Wszystko zależy także od osobistych preferencji. Pralka ładowana od góry sprawdzi się także w domu, w którym są małe dzieci – jest po prostu bezpieczniejsza, gdyż dzieci nie mają dostępu do panelu sterowania ani nie sięgają do bębna. Współczesna pralka powinna być wyposażona w dodatkowe funkcje i szereg przydatnych programów. Niezwykle przydaje się funkcja Add Wash. Co do programów, warto zwrócić uwagę, by pralka umożliwiała wykonanie łagodnego prania i była przyjazna dla alergików. Większość sprzętów takie programy posiada.

Co zrobić ze starą pralką po nabyciu nowego sprzętu?

Remont łazienki, przeprowadzka lub powiększenie rodziny – takie sytuacje generują najczęściej konieczność wymiany pralki na nową. Zanim jednak zaczniesz cieszyć się nową wyremontowaną łazienką, wyposażoną w funkcjonalny sprzęt, musisz najpierw pozbyć się starej pralki. Polskie prawo jest niezwykle restrykcyjne pod względem elektrośmieci. Zużytego sprzętu w żadnym wypadku nie można wyrzucić na śmietnik. Pozbycie się pralki nie powinno być jednak problemem. Zazwyczaj sklepy RTV i AGD oferują odbiór starej pralki przy okazji przywiezienia klientowi nowego sprzętu. W każdej gminie z reguły funkcjonuje także punkt odbioru elektrośmieci, gdzie można zawieźć nieużywany już sprzęt – w tym także wielkogabarytowy, jak na przykład pralka. Jeżeli pralka jest sprawna, to dobrym pomysłem może być odsprzedanie jej na lokalnych portalach sprzedażowych albo oddanie sprzętu potrzebującej rodzinie czy znajomym. Obecnie niezwykle popularne jest kupowanie sprzętu, mebli czy innych rzeczy z tzw. drugiej ręki, a więc warto skorzystać z takiej możliwości.