grill

Grill betonowy i palenisko ogrodowe – przyjemność na dłużej

Dom i ogród

Grillowanie powoli staje się jedną z ulubionych rozrywek rzeszy Polaków. Jeśli często grillujemy na działce lub w ogrodzie, ciągłe wyciąganie i czyszczenie grilla może stać się dość kłopotliwe. Dobrym rozwiązanie jest wtedy wybudowanie grilla stałego, na przykład grilla betonowego.

Wybór odpowiedniego miejsca

Decydując się na budowę grilla stałego z paleniskiem, ważne jest jego właściwe umiejscowienie. Grill betonowy powinien być zbudowany w miejscu ustronnym, tyłem do najczęstszego kierunku wiatru. Istotna jest też odległość od działek sąsiadów. Nie wszyscy lubią specyficzny zapach wydobywający się z grilla. Trzeba uważać też na bliskość roślinności.

Teren pod grill

Ziemia się nie rozgrzewa, więc nie musi być termiczne zabezpieczona. Teren powinien być jednak utwardzony, bo konstrukcja grilla betonowego z metalowym paleniskiem może ważyć nawet 300 kg. W przypadku grilla połączonego z wędzarnią waga jest jeszcze większa. Miejsce pod grill powinno być utwardzone, a dopiero potem wyłożone kostką, wylewką betonową, ewentualnie specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu płytami.

Jak zbudować grill betonowy?

Zapaleni majsterkowicze bez problemu samodzielnie zbudują grill ogrodowy, ewentualnie można wynająć specjalistyczną firmę, która taką konstrukcję błyskawicznie ustawi w naszym ogrodzie. Jednak znacznie lepszym pomysłem jest zakup  grilla betonowego w dowolnym markecie budowlanym. Konstrukcja takiego grilla składa się z kilku oddzielnych elementów, które ustawia się na wybranym miejscu w ogrodzie. Zasadnicza obudowa jest przygotowywana z betonu uszlachetnionego. Taki materiał jest odporny na wysoką temperaturę, która jest przecież wytwarzana podczas grillowania.

W zestawie znajdują się też: palenisko, komin, blat roboczy, miejsca na opał i akcesoria związane z pieczeniem. Betonowe elementy obudowy grilla trzeba połączyć za pomocą specjalnego kleju silikonowego, odpornego na bardzo wysokie temperatury i mróz. Dodatkowo dwa główne elementy można objąć ściągiem. Na to kładzie się blat. Ważną częścią grilla jest palenisko, podzielone na trzy ścianki. W ściankach bocznych wyżłobione są miejsca, w które wsuwa się ruszt. Powinny znajdować się na tej samej wysokości.

Nad paleniskiem instaluje się czopuch i komin, od góry przykryty specjalną „czapką”. Łączenia elementów można zaszpachlować, a całość pokryć impregnatem i farbą. Grill wtedy nie tylko jest sprawny, ale i dobrze wygląda, nawet przez wiele sezonów, co też jest ważne.

Zobacz sprawdzony przepis na kiełbasę z grilla: https://cafepineska.pl/kielbasa-z-grilla-sprawdz-z-czym-podawac/

A może palenisko ogrodowe?

Nie wszyscy mają w ogrodzie miejsce, by budować grille ogrodowe lub wędzarnie. Innym pomysłem może być palenisko ogrodowe, które pozwala w bezpieczny sposób rozpalić ogień na działce i w ogrodzie. Minęły czasy, kiedy na własnych działkach rozpalaliśmy ogniska. Ani to było bezpieczne, ani estetyczne.

Alternatywą dla dawnego miejsca na ognisko może być palenisko ogrodowe. Palenisko ogrodowe jest stabilną konstrukcją, w której możemy rozpalić ogień, by w chłodniejsze wieczory późnego lata posiedzieć w ogrodzie. Czasami jest wykorzystywane do oświetlenia, odstraszania owadów, a także przygotowania potraw. Wystarczy wyposażyć je w grill lub kociołek i przygotujemy na świeżym powietrzu smaczne i oryginalne potrawy.

Palenisko ogrodowe – jakie?

Palenisko ogrodowe jest dość prostą i bezpieczną konstrukcją. Nie jest zbyt duże, a to dlatego, że palenisko z reguły można przenosić, a zimą schować w suche i przewiewne miejsce. Najczęściej kształtem przypomina koło, które jest lekko „wgniecione” Podstawa, o średnicy dochodzącej do 90 cm, jest oparta na trzech lub czterech nogach. W ostatnich latach producenci zauważyli, że palenisko pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale może być nieszablonową ozdobą ogrodu.

Z tego powodu można kupić nie tylko paleniska okrągłe, ale też kwadratowe, owalne, prostokątne, wąskie, szerokie, na niższych lub wyższych nóżkach. Najczęściej są produkowane ze stali surowej lub stali corten. Pokryte specjalną farbą żaroodporną w kolorze czarnym lub rdzawym są efektem pracy nie tylko rzemieślników, ale i artystów tworzących w metalu. Cena takiego designerskiego paleniska jest jednak dość duża.

Grill betonowy i palenisko należą do małej architektury ogrodowej. Warto zainwestować w taki element, bo jest nie tylko praktyczny, ale może być też ładny.