kominy ceramiczne

Jak zbudowane są kominy ceramiczne?

Dom i ogród

Komin ceramiczny to doskonała alternatywa dla popularnych swego czasu kominów stalowych. Jak sama nazwa wskazuje, jest on obudowany ceramiką. Co jednak składa się na całość takiego systemu kominowego? O tym poniżej!

Komin ceramiczny – jak jest zbudowany?

Każdy system grzewczy w domu wymaga zastosowania właściwego systemu kominowego, który to najlepiej jest wybrać w momencie projektowania budynku (chociaż późniejsza zmiana systemu kominowego również jest możliwa). Co ciekawe, komin ceramiczny umożliwia dostawienie go do istniejącego budynku, stąd też jest to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Jak zbudowany jest komin ceramiczny? Z reguły składa się z wkładu w postaci ceramicznej rury, pustaków zewnętrznych, a także w wersji opcjonalnej – dodatkowej warstwy izolacyjnej. Średnice rur ceramicznych, jakie mają zastosowanie w tego typu kominach, mogą mieć różną wartość. Zazwyczaj komin posiada jeden przewód, ale w nowoczesnych kominach może występować ich więcejNowoczesne kominki ze względu na swoją obudowę są bardzo trwałe. Na ryku znajdziemy różnorodne kominy ceramiczne, które mogą się różnić specyfikacjami, typem paliwa czy przeznaczeniem systemu grzewczego. Dlaczego komin ceramiczny to dobre rozwiązanie, niezależnie czy posiadamy piec, kominek czy kocioł?

Zalety stosowania kominów ceramicznych

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, komin ceramiczny stanowi świetną alternatywę dla kominów stalowych. Komin ceramiczny można dopasować do posiadanego systemu grzewczego, a nawet go dostawić do ściany. To świetne rozwiązanie do domu, ale może on także posłużyć jako kominek zewnętrzny ogrodowy lub na taras – wiele propozycji znajdziemy w specjalistycznych firmach oferujących rozwiązania kominowe, takich jak np. Kominexx.

Kominy ceramiczne ze względu na obudowę charakteryzuje ogromna trwałość, a także odporność na działanie czynników atmosferycznych. Mogą być zasilane na gaz, drewno czy biopaliwo. Poza funkcję grzewczą i wysoką jakością wykonania, kominy ceramiczne charakteryzuje bardzo elegancki wygląd, dzięki czemu możemy stworzyć prawdziwie piękne wnętrza czy też dostosowany do naszych potrzeb kominek ogrodowy. Kolejną ważną zaletą stosowania kominów ceramicznych jest bezpieczeństwo. Stanowią one świetną alternatywę dla kominów stalowych, a także rozwiązań zewnętrznych, takich jak grille czy ogniska – zapewniają o wiele większy komfort użytkowania i bezpieczeństwa. Stosowanie komina ceramicznego to również oszczędność czasu, pieniędzy i powierzchni mieszkalnej. Utrzymują też o wiele dłużej ciepło, a więc są energooszczędne.