zadaszenie tarasu

Jak zrobić zadaszenie tarasu?

Dom i ogród

Taras to doskonałe miejsce na spędzanie wolnego czasu. Poranna kawka, podwieczorek czy nawet letni obiad zawsze lepiej smakują bliżej natury. Niestety polska pogoda bywa kapryśna. Warto więc osłonić taras zadaszenie zaś sprawi, że stanie się on jeszcze bardziej praktyczny i funkcjonalny. Wówczas będziemy mogli spędzać na nim czas w każdych warunkach pogodowych. Jak więc zrobić zadaszenie tarasu?

Zacznij od wyboru odpowiedniego materiału

Pierwszym krokiem wykonania zadaszenia tarasu jest wybór odpowiedniego materiału. Warto więc na początku określić potrzeby i oczekiwania. Obecnie na rynku dostępne są następujące opcje:

  • Zadaszenie drewniane — najczęściej składa się z drewnianych podpór i krokwi, które można przykryć dachówką, płytami ze szkła lub poliwęglanu.
  • Zadaszenie z aluminium — w tym przypadku najczęściej stosowanym materiałem jest poliwęglan. Aluminium ma wysoką odporność na warunki atmosferyczne i nie trzeba go regularnie impregnować.
  • Zadaszenie szklane — dach wykonany z tego materiału przepuszcza promienie słoneczne. Dzięki temu zyskamy lepiej oświetlony taras. Zadaszenie wykonane ze szkła jest ciężkie, więc wymaga odpowiedniej podpory. Dlatego podstawa szklanego zadaszenia najczęściej wykonana jest z drewna, aluminium lub stali.
  • Zadaszenie z poliwęglanu — to najczęściej wybierana opcja. Takie zadaszenie jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu, więc można je wykonać samodzielnie.

Zadaszenie tarasu — montaż

Materiał na zadaszenie tarasu już wybrany, teraz można przejść do montażu. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie odpowiedniego projektu. Do jego wykonania potrzebne będą pomiary podwórza i elewacji, a także umiejscowienie okien i drzwi. Projekt tarasu można dostosować do potrzeb i pomysłów. Warto również pamiętać, że zadaszenie nie musi obejmować całego tarasu. Można sobie wybrać dowolną powierzchnię według własnych potrzeb.

Po opracowaniu projektu można przejść do przygotowania poszczególnych elementów. Potrzebne będą następujące elementy konstrukcyjne, czyli belki, które rolę podpory dla całej konstrukcji. Dodatkowo pozwalają na połączenie ze sobą wszystkich części składowych. Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych elementów można przystąpić do budowy zadaszenia.

Na koniec warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich elementów. Zadaszenie tarasu powinno zostać odpowiednie zaimpregnowane. Warto to zrobić środkami przeznaczonymi do konkretnego materiału. Należy też pamiętać, że każdy z materiałów wymaga odmiennej konserwacji i trzeba jej przestrzegać, aby zadaszenie było w dobrym stanie przez dłuższy czas.