jednorodzinny dom

Apartament na strzeżonym osiedlu, czy jednorodzinny dom? Kiedy warto kupić mieszkanie a kiedy wybudować dom.

Dom i ogród

Decydując się na zmianę miejsca zamieszkania w celu poprawy komfortu życia, stajemy przed podstawowym pytaniem: gdzie chcemy zamieszkać? Jeśli ktoś ceni bliskość miejskich udogodnień, dynamiczne życie towarzyskie czy brak konieczności dbania o otoczenie w zimie, trudno będzie go przekonać do budowy domu. Z kolei osoby marzące o własnym ogrodzie z warzywami, miejscu na zabawę dla dzieci i relaksującym kominku rozświetlającym salon w zimowe wieczory raczej nie wybiorą mieszkania. Czym więc kierujemy się przy takiej decyzji, i dlaczego wiele argumentów przemawia na korzyść budowy domu?

jednorodzinny dom
Dom przy Bukowej 32

Czy dom to więcej pracy? Wszystko zależy od sytuacji

Inwestorzy przyzwyczajeni do życia w mieszkaniu mogą się czuć przerażeni wizją zamieszkania w domu i wiążącymi się z tym faktem licznymi obowiązkami. W domu zawsze jest co robić, nawet jak jest już w pełni wykończony i gotowy. Jednak czy rzeczywiście praca przy budowie domu jest tak absorbująca? Na etapie realizacji inwestycji dużo zależy od tego, jakie projekty domów wybraliśmy do realizacji oraz tego, czy budujemy dom sami, czy korzystamy z usług dewelopera. Wpływ na tempo i intensywność prac ma również rodzaj nieruchomości – może to być dom wolnostojący, bliźniak lub szeregowiec. Istotna dla przebiegu prac jest także powierzchnia budynku – dom o powierzchni do 100 m² łatwiej wybudować i utrzymać w porządku niż wielką, 300-metrową willę.

jednorodzinny dom
Dom przy Niezapominajek 4

Koszty na podobnym poziomie, komfort znacznie większy

Odpowiadając na pytanie, czy lepiej kupić mieszkanie, czy wybudować dom, warto przyjrzeć się kosztom. Po szczegółowej analizie można dojść do wniosku, że mieszkanie w domu nie jest droższe niż w mieszkaniu. Wysokość wydatków zależy od takich aspektów, jak rodzaj ogrzewania (gazowe, elektryczne, czy kominek z płaszczem wodnym), instalacje wodno-kanalizacyjne (kanalizacja lub szambo), powierzchnia domu oraz jakość izolacji termicznej i szczelność okien. Te czynniki mają istotny wpływ na ostateczny bilans finansowy. Wiele zależy od tego jakie projekty domów wybierzemy do realizacji. Chcąc ekonomicznie prowadzić inwestycję warto stawiać na proste konstrukcje o niewielkiej powierzchni użytkowej. Pamiętajmy, że przeciętne mieszkanie w bloku liczy od 45 do 60 m². Aktualnie dom o analogicznej powierzchni można wybudować taniej niż trzeba zapłacić za apartament w większym mieście. Wybierając niewielki dom parterowy z poddaszem nieużytkowym jesteśmy w stanie zapewnić sobie komfortowe warunki do życia z dala od zgiełku i gwaru wielkiego miasta. Mały dom parterowy o powierzchni do 80 m² zmieści z powodzeniem 3 sypialnie, kuchnie, łazienkę, salon oraz pomieszczenie gospodarcze z kotłownią. To znacznie więcej niż otrzymamy w podobnymi mieszkaniu w bloku.

jednorodzinny dom
Dom przy Niezapominajek 4

Dojazdy – realny problem czy mit?

Jednym z częściej podnoszonych minusów mieszkania w domu są dojazdy. Osoby korzystające na co dzień z komunikacji miejskiej, które szybko docierają do celu, często traktują ten argument jako kluczowy. W rzeczywistości jednak wiele domów powstaje w miejscach, skąd dojazd do centrum miasta jest równie szybki, jak przejazd z jednej dzielnicy na drugą. Nowoczesne rozwiązania, takie jak parkingi na których zostawimy auto i dalej pojedziemy komunikacją zbiorową i szybka kolej miejska, ułatwiają przemieszczanie się, eliminując problem korków.

Dlaczego warto wybrać dom? Ostateczne podsumowanie

Jakie są największe zalety mieszkania w domu? Oto, co najczęściej wskazują osoby, które świadomie zdecydowały się na ten krok:

  • Cisza i spokój – brak hałaśliwych sąsiadów za ścianą.
  • Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – odśnieżanie czy jogging w ogrodzie.
  • Możliwość wychowywania dzieci w bezpiecznym otoczeniu.
  • Komfortowy relaks przy kominku, który jednocześnie tworzy niepowtarzalny klimat i obniża koszty ogrzewania.
  • Zaangażowanie w budowę bezpiecznego miejsca dla rodziny, które daje satysfakcję z tworzenia własnej przestrzeni.

Dom to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy planują założyć rodzinę lub już ją mają. Zapewnia on bezpieczeństwo, swobodę i przestrzeń, której nie oferuje mieszkanie. Nawet drobne trudności, takie jak odśnieżanie zimą, schodzą na dalszy plan, gdy myślimy o komforcie i jakości życia.