pokój dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca? O czym warto pamiętać?

Meble

Gdy w domu pojawia się dziecko, zwłaszcza niemowlę, aranżacja pokoju malucha to przestrzeń raczej łatwa do urządzenia. Inaczej jest, gdy dziecko już chodzi. Wtedy pokój dziecka musi stawać się jak najbardziej funkcjonalny. Oczywiście, aranżacje w pokoju dziecięcym zależą do tego, czy jest to chłopiec czy pokój dziewczynki. Każdy pokój dzieci powinien się nieco wyróżniać, aby odzwierciedlać charakter dziecka i jego potrzeby. Jaki zatem będzie właściwy pokój dla chłopca? Czego nie może zabraknąć w pokoju chłopca? Jakie kolory, światło czy meble powinny być w pokoju dziecka? Jakie dodatki będą nie tylko wygodne, ale sprawią, że pokój dziecięcy będzie przytulny?

Zwróć uwagę na właściwe strefy i postaw na ulubiony motyw dziecka

Jako rodzice chcielibyśmy, aby w każdym pokoju można było utrzymać porządek, jednak będąc dzieckiem szukamy raczej atrakcyjnego miejsca tylko dla siebie. Pokój dziecięcy to często pomieszczenie, gdzie na ścianach wiszą ulubione plakaty, a elementem obowiązkowym niekoniecznie są praktyczne kosze na zabawki.

Urządzając pokój chłopa pamiętaj, że to jego królestwo i o ile dziecko już mówi, bierz pod uwagę jego zdanie, jeśli chodzi o sam styl pomieszczenia. Każdy młody mężczyzna jest inny i ma inne zainteresowania: samochody, superbohaterowie, odkrywanie, kosmos, dzika przyroda, piłka nożna lub inny sport, w przypadku młodszych – nawet zwierzątka. Oczywiście, pokój dla chłopca powinien te motywy posiadać, ale w pewnym momencie każdy chłopiec może zmienić zainteresowania. Dlatego, możesz wybrać, pewne elementy uniwersalne lub też w taki sposób dobrać elementy motywu, aby łatwo je było potem zmienić. Czyli decyduj się na owy motyw albo głównie w dodatkach zamiast malowanych ścian lub też wybieraj łatwo wymienialne fototapety do pokoju.

Niezwykle istotne jest, aby nawet najmniejsze wnętrze było nie tylko bogate w pomysły przyjazne dla dziecka, ale także podzielone na trzy funkcjonalne strefy – strefę snu i odpoczynku, strefę hobby i zabawy, a także strefę nauki np. na odrabianie lekcji. W końcu nieco inne priorytety panują w pokoju malucha a inne w pokoju ucznia. 

Pamiętaj o oświetleniu i kolorach

Dekorując pokój chłopca, zazwyczaj myślimy o błękicie. Nie jest to zły wybór, ale kolory w pomieszczeniu dla chłopca mogą być bardziej różnorodne. Pastelowe żółcie, zielenie, szarości, a także biel, czerwień czy pomarańcz również mogą być użyte w tej przestrzeni. Kolor wymusi także wybrany motyw – jeśli skupimy się na dzikiej przyrodzie, z pewnością dominująca będzie zieleń czy delikatne brązy, a jeśli mamy małego wielbiciela samochodów, dominantą będą pewnie czerwone wyścigówki. Dla amatora kosmosu, znajdziemy wiele odcieni niebieskiego, a nawet nieco ciemniejszego tła.

Równie ważne w pokoju dziecka jest odpowiednie oświetlenie. Dość intensywna, główna lampa sufitowa to podstawa, a zaraz obok niej nie zapomnij o oświetleniu punktowym. W przypadku strefy do nauki, zadbaj o to, aby ustawić biurko przy oknie, by dziecko miało jak najwięcej światła naturalnego. Z pewnością przyda się też odpowiednia lampa biurkowa.

W przypadku pokoju dla chłopca, sprawdzają się także lampy nocne, najczęściej w formach “dziecięcych” np. zwierząt, gwiazdek, liści, motyli itp. 

Jak urządzić pokój chłopca – meble i dodatki

Inspiracje internetowe to jedno, ale niezwykle istotne jest pewne stałe must have w pokoju chłopca, które stanowią poszczególne meble i dodatki. 

Przyda się na pewno łóżko, wygodne, komfortowe, atestowane i bezpieczne dla dziecka. Zainwestuj w takie, które długo posłuży twojemu chłopcu. W łóżku dobrze mieć też przestrzeń do przechowywania pościeli, co jest szczególnie ważne w małych pokojach.

Prócz tego, przydadzą się także funkcjonalne szafki, półki i regały, a także pojemna szafa z praktycznym systemem przechowywania różnych rzeczy. W pokoju chłopca warto mieć też organizery do przechowywania zabawek.

Dla starszych dzieci, w strefie nauki, przyda się biurko i krzesło. Pamiętaj, że najlepiej wybrać takie, które będą regulowane i będą rosły wraz z naszym małym bohaterem. 

Ciekawym pomysłem zawsze są wszelkiego rodzaju dodatki. Dopasowane nie tylko do stylu i zainteresowań chłopca, ale także funkcjonalne i miłe. W pokoju chłopca możesz mieć zatem kolorowe i miękkie poduszki czy pufy.

Nie zapominaj także o kolorowych dywanach, najlepiej takich, które zawierają antypoślizgowe podbicie. Na ścianach sprawdzą się wspomniane już fototapety, które w razie potrzeb, możesz wymienić na nowe.