Wiele osób żyjących w miastach, ma stosunkowo niewielkie mieszkania. Najmniejszymi pomieszczeniami są w nich natomiast: kuchnia oraz łazienka. Nie jest łatwo zaaranżować taką przestrzeń biorąc pod uwagę fakt, jak wiele strategicznych elementów musi znaleźć się w tych dwóch pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, iż jest to zadanie niemożliwe. Wręcz przeciwnie jest wiele opcji na to, aby stały się one funkcjonalne i spełniały nasze wymagania pod każdym względem. W tym artykule zostanie przedstawionych kilka porad dotyczących tego, w jaki sposób zagospodarować niewielką łazienkę.
Sprytne rozwiązania do małej łazienki
Z jakich sprytnych rozwiązań można skorzystać, jeśli nasza łazienka ma niewielkie wymiary? W każdym pomieszczeniu tego typu musi znajdować się jakaś szafka. Powinno być w niej miejsce na nasze codzienne kosmetyki oraz niezbędne środki czystości. Szafkę tego typu można urządzić w zabudowie pod zlewem i podzielić dodatkową półką. Wówczas w dolnej części znajdzie się miejsce na płyny do czyszczenia itp., a w górnej przykładowo na ręczniki łazienkowe, papier i mniejsze wyposażenie typowo użytkowe.
Górna szafka na kosmetyki, może natomiast posiadać lustrzane drzwi. To rozwiązanie dobrze sprawdzające się na niewielkich ścianach. Wówczas mamy miejsce do przechowywania i lustro: 2 w 1.
Często w łazience trudno poradzić sobie z umiejscowieniem pralki. Ją również najlepiej zabudować, wówczas łazienka będzie dużo bardziej estetyczna i całość zachować spójność pod względem stylistycznym. Jeśli nasze mieszkanie jest małe i na co dzień nie mamy za bardzo gdzie suszyć prania, możemy pomyśleć o zakupie pralko-suszarki. Jeśli natomiast koniecznie chcemy osobną suszarkę, wówczas dobrze jest z pewnością ustawić ją bezpośrednio na pralce. Wiele sprzętów ma możliwość ustawiania jedno na drugim. Wówczas pozbędziemy się podstawowego problemu w małych mieszkaniach, rozstawionej suszarki praktycznie cały czas.
Co natomiast z koszem na pranie? Jeśli mamy miejsce na słupek łazienkowy, to warto skorzystać bez wątpienia z funkcjonalnego rozwiązania, które ma od razu wbudowany kosz na pranie. W słupku łazienkowym znajduje się on oczywiście na samym dole. Wówczas przede wszystkim nie jest on widoczny, a jednocześnie może okazać się naprawdę bardzo pojemny.
Wanna czy prysznic, a może 2in1?
Co natomiast z miejscem do codziennej kąpieli? Lepiej jest wybrać prysznic czy też wannę? Wiele osób wychodzi z założenia, że na małej przestrzeni jest w stanie sprawdzić się tylko i wyłącznie prysznic. Nie jest to jednak do końca prawda i w małej łazience można pokusić się o zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Takim jest między innymi wanna z prysznicem. Zarówno prysznic jak i wanna, posiadają swoje własne zalety. W prysznicu możemy umyć się stosunkowo szybko, zużywamy mniejsze ilości wody i bywa on również wygodniejszy dla osób starszych – zdecydowanie łatwiej się do niego wchodzi. W wannie natomiast możemy zażyć prawdziwego relaksu. Mamy możliwość nalania dużej ilości wody, poczytania książki w trakcie kąpieli itp.
W małej łazience można skorzystać w wanny w zabudowie, która będzie posiadała parawan nawannowy. Taki parawan może być składany, to jest na pewno nowoczesnym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Może być również na stałe zamocowany, szklany i dobrze chroniący przed rozlewaniem się wody. Bateria, którą dotychczas posiadamy w łazience, tak naprawdę nie musi wcale być przez nas wymieniana. Zazwyczaj bowiem umożliwia ona wygodne nalewanie wody przy pomocy słuchawki. Oczywiście kran w takiej sytuacji gdy mamy wannę jest zdecydowanie bardziej praktyczny, ale warto patrzeć również na koszta tego typu inwestycji.
Jeśli nie chcemy korzystać z parawanów nawannowych, możemy po prostu zamontować rurkę, na której zawiśnie zasłona prysznica. Jest to na pewno tańsza opcja, ale zdecydowanie mniej elegancka i czasem niepraktyczna w trakcie brania prysznica.
Czy takie rozwiązanie 2 w 1 jest faktycznie dobre? Zdecydowanie tak. Jeśli mamy małą łazienkę to zazwyczaj do kąpieli wybieramy po prostu tą opcję, której częściej używamy. To nie oznacza jednak, że ta druga jest nam całkowicie zbędna. Warto wziąć pod uwagę swoje różne potrzeby i postawić na funkcjonalność jaką obecnie oferuje rynek.