kuchnia

Jak dobrać uchwyty meblowe do zabudowy kuchennej?

Meble

Kuchnia uważana jest za serce domu – na jej aranżację warto więc poświęcić nieco więcej czasu. Dzięki temu uzyskany efekt będzie bardziej dopracowany, a charakter dobranych dodatków doskonale skomponuje się z meblami. Ważnym aspektem w kreowaniu klimatu wnętrza kuchennego są uchwyty meblowe. Co warto wiedzieć przed zakupem tych elementów oraz jakie uchwyty najlepiej pasują do określonej stylistyki kuchennej?

Uchwyty meblowe w kuchni rustykalnej

Styl rustykalny systematycznie zyskuje na znaczeniu – przytulne, wiejskie wnętrza zachwycają miłośników tradycyjnego wystroju kuchennego, odwołań do folkloru i naturalnych materiałów. Istotnym elementem aranżacji kuchni rustykalnej są uchwyty meblowe. Jaki typ uchwytów najlepiej sprawdzi się w takim wnętrzu? Hitem kilku ostatnich sezonów są zwłaszcza uchwyty porcelanowe – ich podstawę stanowi oczywiście stalowa lub mosiężna konstrukcja, którą zdobi ceramiczna nakładka. Może mieć ona jednolitą barwę (najczęściej białą lub ecru), ale zdarzają się też uchwyty zdobione roślinnymi motywami, co idealnie wpisuje się w rustykalny klimat.

Jakie uchwyty do nowoczesnej kuchni?

Wiodącymi nurtami aranżacyjnymi w dużych miastach są przede wszystkim styl skandynawski, loftowy i industrialny. Wszystkie charakteryzują się prostotą, otwartymi przestrzeniami, stawianiem na bazowe barwy. Jakie uchwyty sprawdzą się w kuchni zaaranżowanej w taki sposób? Dużą popularnością cieszą się czarne uchwyty meblowe i proste gałki o matowym wykończeniu. Są łatwe w utrzymaniu czystości, doskonale komponują się z frontami meblowymi w każdym kolorze.

Innym popularnym rodzajem są uchwyty krawędziowe, których oszczędna, minimalistyczna forma jest wręcz stworzona do kuchni. Tego typu uchwyty można znaleźć zarówno w odcieniach złota, srebra, jak i popularnej czerni. Dostępne są także w wersji o różnym wykończeniu – w tym matowym i błyszczącym. Dzięki temu łatwo dopasować je zarówno do frontów, blatów w kuchni, a także pozostałych elementów, takich jak bateria czy zlewozmywak.

Dodatki do zabudowy w stylu glamour

Miłośnicy bieli i złota często stawiają na styl glamour w kuchni, który stanowi połączenie tych dwóch kolorów. W kuchni glamour dominują na ogół białe, akrylowe fronty kuchenne, kryształowe lampy wiszące, złota armatura i pikowane hokery lub krzesła do jadalni. Jakie uchwyty meblowe pasują do takiej aranżacji? Wiodącym rozwiązaniem są uchwyty w kolorze złota lub mosiądzu, a także kryształowe gałki. Złoto bardzo dobrze komponuje się z białą płytą meblową, elementy kryształowe z kolei świetnie korespondują z czarnymi lub szarymi frontami.

Wybierając uchwyty meblowe, warto zdecydować się na dobrej jakości rozwiązania, które szybko można wyczyścić z ewentualnych zabrudzeń i które są odporne na działanie wiodących detergentów kuchennych. Dzięki temu uchwyty i gałki długo będą cieszyć nienaganną estetyką.