schody

Jakie schody wewnętrzne wybrać i czym kierować się przy ich wyborze?

Informacje

Główną funkcją schodów wewnętrznych jest połączenie kondygnacji. Jednakże nie tylko stanowią one funkcje komunikacyjne, ale również dekoracyjne. Dobrze dobrane gotowe schody wewnętrzne mogą zatem stanowić świetne dopełnienie w aranżacji wnętrz. Natomiast przy wyborze najlepszego modelu warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i estetykę.

Jaki surowiec oraz rodzaj schodów wybrać?

Schody stanowią jeden z ważniejszych elementów wielopoziomowych przestrzeni. Aranżując wnętrze oraz wybierając odpowiedni model schodów należy skupić uwagę na takich aspektach, jak wielkość przestrzeni, ponieważ schody są dużą konstrukcją, która niekiedy może przyćmić swoim rozmiarem. Wybierając gotowe schody wewnętrzne można wybierać spośród schodów: prostych, zabiegowych bądź schodów z podestem. Proste schody to konstrukcja składająca się z  jednego prostego zbiegu, gdzie każdy stopień ma zazwyczaj jednakową szerokość. Choć to rozwiązanie najlepiej pasuje do mniejszych pomieszczeń, idealnie będzie także uzupełniać nieco większe przestrzenie. Schody zabiegowa są skonstruowane z kilku stopni w kształcie klina, szersze od ściany i zwężane z przeciwnej strony. Takie schody zajmują mniej miejsca niż klasyczny model prostych schodów. Schody z podestem to bardzo bezpieczny model, który posiada dodatkowy spocznik między biegami. Taka konstrukcja spocznika może stanowić bazę do aranżacji dodatkowej przestrzeni. Wszystkie modele schodów od tych bardzo tradycyjnych po nowoczesne mogą być tworzone z różnych surowców. Bardzo popularne drewniane bądź metalowe schody, coraz częściej są zastępowane betonem, szkłem, a nawet kamieniem i panelami.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy wyborze gotowych schodów wewnętrznych poza estetyką i funkcjonalnością warto kierować się również: bezpieczeństwem użytkowania, określeniem użytkowników schodów, jakością wykonania oraz wielkością pomieszczenia, w którym będą się one znajdować. Istnieje dokument, który określa techniczne parametry schodów, tak aby były bezpieczne. Zaleca odpowiednią szerokość stopni oraz długość zbiegu. Bezpieczeństwo przy wyborze gotowych schodów wewnętrznych jest związane bezpośrednio z ich użytkownikami. Jeśli w domu są dzieci bądź starsze osoby, dobrze aby schody miały balustrady. Jakość wykonania wiąże się z trwałością i odpowiednią nośnością schodów, co również odpowiada za bezpieczeństwo codziennego użytkowania.

Decydując się na gotowe schody wewnętrzne warto przeanalizować parametry techniczne schodów i wybrać model, który estetycznie dopełni wymarzoną przestrzeń.