sofa do salonu

Jak wybrać idealną sofę do salonu?

Meble

Salon jest wyjątkowym miejscem w domu. To tutaj przeważnie spędza się najwięcej wolnego czasu, a także przyjmuje gości. Musi wobec tego elegancko się prezentować. Wszystkie meble powinny być w tym samym stylu, ale trzeba uważać, aby ich nadmierna ilość nie wywołała efektu zagracenia przestrzeni. Przeważnie mowa tutaj o komodach, stole, półce pod telewizor, a także komplecie wypoczynkowym, który umożliwia zrelaksowanie się. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę, by sofa do salonu spełniała wszystkie oczekiwania?

Kolorystyka jest kluczowa

Jasne, minimalistycznie urządzone pomieszczenia z pewnością ożywi kolorowa kanapa, mogąca występować nawet w mocno rzucających się w oczy odcieniach. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo stonować pokój, przez umieszczenie w nim utrzymanej w jasnych barwach sofy. Oba warianty pomogą uzyskać inny efekt końcowy, zależny od gustu właściciela. Jeżeli w salonie dominują ciemne odcienie, kanapa powinna być biała lub beżowa, by przyciągnąć do siebie wzrok i nadać aranżacji niepowtarzalnego charakteru.

Styl ma znaczenie

Większość osób decyduje się obecnie na nowoczesny wystrój wnętrz. W takim przypadku sofa do salonu musi pasować do całości. Ponieważ współczesny wystrój obejmuje jasne kolory oraz minimalną ilość elementów ozdobnych, powinno wybrać się model, który będzie posiadał podobne cechy. W przypadku tradycyjnie urządzonych wnętrz, innowacyjne kanapy się nie sprawdzą, bo będą psuły całokształt. Najważniejsze, to wpasować sofę w otoczenie, aby dopełniała aranżację.

Co z tapicerką?

Nie należy zapominać o tym, że sofa do salonu powinna mieć także odpowiednie obicie. Jeżeli posiada się duży budżet, można pomyśleć o skórze naturalnej. Łatwo się ją czyści, jest trwała i nie uczula, aczkolwiek wymaga konserwacji i regularnego czyszczenia specjalnymi środkami. Alternatywą jest tapicerka z tkaniny, bardzo wytrzymała, tańsza oraz miękka w dotyku. Trudniej ją jednak doczyścić i trzeba poświecić na to trochę czasu. Warto pomyśleć też o skórze ekologicznej, która co prawda nie ma aż tak wysokiej jakości jak naturalna, ale za to posiada przystępniejszą cenę.

Odpowiednia wielkość

Sofa do salonu ma być przede wszystkim praktyczna. Musi być ustawiona tak, by pozwalała na komfortowy wypoczynek. Żeby było to możliwe, jej wielkość powinna pasować do pomieszczenia. Zbyt duży model będzie sprawiał problemy w przemieszczaniu się po pokoju, natomiast mały rozmiar to przeszkoda w wygodnym położeniu się. Zanim wybierze się sofę, warto dokładnie zmierzyć miejsce, w którym zostanie umiejscowiona, by uniknąć rozczarowania po zakupie. Najlepiej wybrać możliwie jak największą kanapę, co zapewni komfortowy odpoczynek.