zmiękczacz do wody

Zmiękczacz czy uzdatniacz wody do domu? Które rozwiązanie wybrać?

Dom i ogród

Zmiękczacz wody do domu to urządzenie, które montowane jest za licznikiem, w miejscu głównego doprowadzenia zimnej wody do nieruchomości. Służy on do częściowego lub całkowitego usuwania jonów twardości z wody.

Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Z tego powodu, do ich regeneracji potrzebna jest tabletkowana sól. Warto zaznaczyć, że woda, przy skutecznym zmiękczaniu, nie ma słonego posmaku.

Centralny zmiękczacz wody zazwyczaj występuje w 2 wariantach. Pierwszym z nich jest urządzenie składające się z butli i zbiornika na sól. Całość zamknięta jest w jednej obudowie. Druga opcja to filtr, który składa się z 2 elementów. Mamy do dyspozycji osobno butlę ze zbiornikiem solankowym i złożem.

Po co montować zmiękczacz wody?

Użytkownicy, którzy szukają takiego rozwiązania, z pewnością już znają odpowiedź na to pytanie. Niemal każdy polski dom ma do czynienia z wysoką twardością wody. Jest to spowodowane faktem, dużej zawartości związków magnezu i wapnia w wodzie. Po podgrzaniu zostawiają one niechciany kamień i osad. Problem dotyczy nie tylko użytkowników wody ze studni, lecz także klientów sieci wodociągowych.

Centralny zmiękczacz wody służy więc do ochrony urządzeń AGD, zmywarek, pralek czy ekspresów do kawy, stanowiące urządzenia codziennego użytku. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zaoszczędzić czas na czyszczenie kabin prysznicowych, baterii oraz zaoszczędzeniu na środkach do prania i detergentów.

Kiedy stosować centralny zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody do domu to rozwiązanie, które znacznie poprawi parametry wody, która pochodzi z wodociągów. Zazwyczaj taka woda jest bardzo dobrej jakości, jednak problemem wciąż pozostaje jej wysoka twardość. Jest to zjawisko bardzo często spotykane w naszym kraju. Taka z pozoru mogłoby się wydawać niegroźna sytuacja, może prowadzić do poważnych awarii sprzętów, które codziennie użytkujemy.

Czym jest uzdatniacz wody? Kiedy go stosować?

To rozwiązanie natomiast, sprawdzi się w przypadku, gdy korzystamy z wody z ujęcia własnego. W przeciwieństwie do wody wodociągowej, w tym wypadku nie mamy żadnej gwarancji co do jakości wody. Występuje więc konieczność zastosowania filtru do uzdatniania wody studziennej. To urządzenie sprawi, że będziemy mogli bez obaw korzystać z wody.

Wybierając takie rozwiązanie na początku należy wykonać badanie wody, aby stwierdzić, co kryje woda studzienna. Następnie, biorąc pod uwagę wszelkie czynniki i składniki występujące w takiej wodzie, dobiera się zindywidualizowane rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z wody.