rolety zewnętrzne

Na co zwrócić uwagę przed zakupem rolet zewnętrznych?

Dom i ogród

Rolety są skutecznym sposobem ochrony przed promieniami słonecznymi w ciągu dnia i światłem ulicznych latarni w nocy. Z ich pomocą zwiększa się bezpieczeństwo w domu oraz poziom prywatności, gdyż sąsiedzi i przechodnie nie mogą wścibsko zaglądać do wnętrza mieszkania. Jeśli zamierzasz zamontować rolety zewnętrzne we Wrocławiu, sprawdź, jak je wybrać. 

1. Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Typy rolet

2. Sterowanie ręczne czy elektryczne?

Rolety zewnętrzne w ostatnich latach szybko zyskują na popularności. Pełnią podobną funkcję jak niegdyś pełniły okiennice. Dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców i funkcjonalność pomieszczeń oraz zmniejsza się dokuczliwość upału lub świateł z zewnątrz w nocy. Montaż rolet zewnętrznych powinno poprzedzić rozeznanie się w ich typach oraz sposobach sterowania. Dowiedz się więcej na ten temat. 

Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Typy rolet

Jeśli chce się zamontować rolety zewnętrzne Wrocław umożliwia wybieranie spośród wielu ich typów. Na kupujących czekają modele rolet montowanych w różny sposób. Do wyboru ma się osłony okienne natynkowe, wnękowe, podtynkowe, nadstawne oraz RKS. Rolety natynkowe są jednymi z popularniejszych. Montuje się je bezpośrednio na murze lub elewacji w przeciwieństwie do podtynkowych rolet, które zakłada się pod elewacją na nadproża. Dzięki temu są one niewidoczne i nie mają wpływu na ogólny wygląd budynku. Rolety wnękowe zakłada się bezpośrednio na okno. Modele nadstawne są natomiast przeznaczone do montowania pomiędzy oknem a nadprożem, co sprawia, że nie można ich dostrzec po złożeniu. Modele RKS są za to mocowane w specjalnym tunelu w murze. 

Sterowanie ręczne czy elektryczne?

Atutem rolet zewnętrznych jest możliwość wyboru sterowania ręcznego lub elektrycznego zgodnie z własnymi preferencjami. Sterowanie ręczne polega na zwijaniu i rozwijaniu rolety za pomocą paska lub linki poprzez uruchomienie zwijacza korbowego. Jest to tradycyjne, tanie i proste rozwiazanie. Rolety sterowane ręcznie bez trudu zamontuje się nawet w starym budownictwie oraz w miejscach, gdzie trudno jest dokonać przewiertów przez ściany zewnętrzne. 

Rolety sterowane elektrycznie są droższe, jednak wraz ze wzrostem ceny rośnie komfort użytkowania. Osłonę okienną składa się i rozkłada za pomocą łatwego w użyciu włącznika klawiszowego lub pilota. Sterowanie roletą nie wymaga użycia siły, jest szybkie i estetyczne. Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność wykucia w ścianie kanałów pod instalację elektryczną, a następnie ich wyrównanie oraz pomalowanie. Wpływa to na wzrost kosztów remontu i wymaga wielu przeróbek w domu.