Wystrój okien nadaje ostateczny szlif aranżacji wnętrza. Nic więc dziwnego, że urządzając swój dom czy mieszkanie, sporo czasu poświęcamy doborowi rolet i zasłon. Dzięki nim możemy optycznie powiększyć pomieszczenie, ochronić je przed zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewnić sobie prywatność. Podpowiadamy, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w różnych sytuacjach.
Okna odgrywają kluczową rolę w naszych czterech kątach. Dzięki nim możemy kontrolować ilość światła i temperaturę powietrza oraz spoglądać na zewnątrz. To od ich rozmieszczenia zależy również lokalizacja mebli. Podczas urządzania wymarzonej kuchni, salonu czy sypialni warto więc dobrze przemyśleć rodzaj osłon okiennych. Właściwie dobrane, będą dopełniać wystrój pomieszczenia, pełniąc przy okazji szereg praktycznych funkcji.
Najczęściej rozważamy takie możliwości, jak rolety i zasłony. Poniżej przybliżamy właściwości oraz optymalne zastosowania obu tych rozwiązań. Ich świadomość ułatwia podjęcie decyzji co do tego, jak najlepiej udekorować własne okna.
Jakie rolety można wybrać, urządzając dom?
Rolety to wyjątkowo praktyczne osłony okienne. Nie zajmują dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu i pozwalają precyzyjnie dozować ilość światła wpadającego do wnętrza, zapewniając w razie potrzeby całkowitą prywatność. W zależności od typu, oferują różny stopień zaciemnienia i mogą wpasować się w każdy wystrój. Dodatkowo zbierają mniej kurzu niż zasłony, dzięki czemu są lepszym wyborem do mieszkań alergików i dziecięcych pokojów.
Pod hasłem rolet okiennych kryje się wiele zróżnicowanych odmian. Mnogość surowców, kolorów, wykończeń i opcji montażu pozwala z łatwością dopasować te dekoracje nawet do tak wymagających pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka. Urządzając swój dom, możemy zdecydować się np. na rolety dzień i noc, złożone z warstw naprzemiennych pasów z przezroczystej siatki oraz kryjącej tkaniny w wybranym kolorze. Przesuwając je względem siebie, kontrolujemy ilość światła wpadającego do pokoju, tworząc optymalne warunki do pracy czy relaksu.
Dla porównania, plisowane rolety wyróżniają się płynną regulacją od góry i dołu, co pozwala ustawić harmonijkową przesłonę na dowolnej wysokości. Jesteśmy więc w stanie uciec przed ciekawskim wzrokiem bez konieczności zaciemniania wnętrza. Takie dekoracje okien są doceniane również za bezinwazyjny montaż oraz uniwersalny design.
Wyjątkowo dużą popularnością cieszą się rolety materiałowe. Do wyboru mamy tkaniny o różnym stopniu przezroczystości oraz nieskończoną ilość barw i nadruków, które pozwalają całkowicie odmienić charakter wnętrza. Spora dowolność dotyczy także kwestii ich montażu: na rynku dostępne są warianty bezinwazyjne, wolnowiszące oraz takie w kasecie.
Rolety rzymskie cieszą się z kolei uznaniem osób, które lubią równie praktyczne, co estetyczne rozwiązania. W ich przypadku tkanina nie jest bowiem zwijana, ale tworzy efektowne marszczenia.
Aby udekorować okna w niebanalny sposób, możemy sięgnąć także po rolety bambusowe, których lekka konstrukcja bazuje na cienkich listewkach. Zamiast zapewniać całkowite zaciemnienie, zapraszają one do środka miękkie, rozproszone światło. Równie dobrze jak inne osłony chronią przy tym przed wysoką temperaturą i niechcianym wzrokiem.
Kiedy warto postawić na zasłony we wnętrzu?
Pomimo istnienia nowoczesnych alternatyw w postaci wielofunkcyjnych rolet i smukłych żaluzji, nadal chętnie sięgamy po tradycyjne zasłony i firanki. W zależności od wybranego materiału i koloru, możemy wnieść wraz z nimi do wnętrza lekkość i przewiewność, a także elegancję i wytworność. Związane, podpięte lub swobodnie puszczone, będą przyciągającą wzrok ozdobą pomieszczenia, chroniąc je przy okazji przed ostrymi promieniami słońca i nieproszonymi spojrzeniami z zewnątrz.
Zasłony doskonale sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak salon, jadalnia czy sypialnia. Czynią je bowiem przytulnymi, wprowadzając ciepłą atmosferę. Jeśli zawiesimy kotary do samej ziemi, optycznie podwyższą pokój, ułatwiając zakrycie biegnących wokół okien rur czy innych nieestetycznych elementów. Do wyboru mamy zaciemniające tkaniny, dzięki którym uzyskamy całkowitą ciemność, oraz transparentne materiały, ograniczające widoczność z zewnątrz bez odcinania dostępu do światła. Pierwsze z nich poprawiają termoizolację, czyniąc dom bardziej energooszczędnym i ekologicznym, a drugie zwiększają pożądaną prywatność w mieszkaniach ulokowanych w bliskim sąsiedztwie innych budynków.
Zasłony to szczególnie dobry wybór dla osób lubiących eksperymentować z wystrojem. Można je bowiem wygodnie wymieniać w zależności od pory roku czy celebrowanych świąt, odmieniając tym samym aranżację wnętrza. Pamiętajmy jednak, że zasłony wymagają zamontowania karnisza, w związku z czym są nieco oddalone od ścian i zajmują więcej miejsca w pokoju niż rolety. Ze względu na dużą chłonność wilgoci, nie zdadzą egzaminu również w łazienkach.
Rolety i zasłony: czasem stanowią zgrany duet
Jeśli mamy ochotę skorzystać z zalet obu opisywanych rozwiązań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do wnętrza zarówno rolety, jak i zasłony. Przemyślany system osłonowy spełni wszelkie cele, które przed nim postawimy. Aby dekoracje wzajemnie się uzupełniały, stanowiąc udaną parę, warto przestrzegać kilku prostych, aranżacyjnych zasad.
Na wstępie zastanówmy się nad motywem przewodnim oraz ustalmy, który element będzie odgrywał pierwszoplanową rolę. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy zestawimy rolety i zasłony na zasadzie podobieństwa, a może wprowadzimy wraz z nimi zaskakujący kontrast do wnętrza. Uważajmy jednak, aby zachować harmonię i pamiętać o pozostałym wyposażeniu pomieszczenia. W innym wypadku efekty swobodnego eksperymentu mogą z czasem przyprawić nas o ból głowy.
Najłatwiej jest przesadzić z teksturami oraz kolorami. Do wzorzystych zasłon o ciekawej strukturze warto więc dobrać neutralne rolety w dopasowanym odcieniu bieli, beżu czy szarości. Możemy również sięgnąć po odważniejszą barwę, o ile jest obecna w princie na kotarach. Dla porównania, świetnym dopełnieniem lekkich, delikatnych zasłon będą bambusowe rolety lub materiałowe z oryginalnym deseniem.
Dekoracje okienne pomagają wnętrzom spełnić nasze oczekiwania względem nich. Przed zakupem konkretnych rolet czy zasłon warto więc zastanowić się nad atmosferą, jaką pragniemy stworzyć w swoim domu. Dyskretna, plisowana harmonijka, zamontowana bezinwazyjnie w szybie, a może okazałe falbany z mięsistego materiału, zawieszone na ozdobnym karniszu? Mając świadomość własnych potrzeb, bez trudu dobierzemy właściwą osłonę okna – zwłaszcza, że możliwości są niemal nieskończone.
Autorką artykułu jest Natalia, redaktorka bloga Domondo.pl