stal

Z czego wykonać pomost techniczny?

Informacje

Do budowy pomostu nad wykopem lub naturalną przeszkodą terenową można wykorzystać drewno i metal. Drewno jest materiałem stosunkowo tanim i łatwym w obróbce, ale mniej trwałym niż stal i bardziej podatnym na uszkodzenia mechaniczne. Stalowe pomosty mają większą wytrzymałość i nośność, są również zdecydowanie trwalsze. Do ich wykonania zwykle wykorzystuje się metalowe podpory i ażurowe kraty pomostowe wykonane ze stali ocynkowanej.

Stalowa konstrukcja pomostu

W odróżnieniu od konstrukcji drewnianej pomost opierający się na podporach stalowych jest mniej podatny na uszkodzenia i ma większą nośność, zwłaszcza jeśli do jego wykończenia, do wykonania podestu, zamiast tradycyjnych desek zostaną wykorzystane stalowe kraty WEMA – to ażurowe kratownice wykonane ze stalowych płaskowników łączonych przez zgrzewanie z poprzecznymi prętami skręcanymi, również stalowymi. Różne rodzaje krat pomostowych stalowych i ocynkowanych prezentowane są m.in. na stronie internetowej https://ulamex.com.pl/krata-wema-kraty-pomostowe – to popularne materiały powszechnie wykorzystywane do budowy podestów, pomostów, podjazdów komunikacyjnych, kanałów technicznych i schodów ewakuacyjnych. Dzięki zastosowaniu ocynkowanej stali podesty są niepodatne na korozję, a za sprawą ażurowych krat bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.

Zalety stosowania stalowych krat pomostowych

Konstrukcje pomostów technicznych bazujące na podporach stalowych i kratownicach WEMA są wytrzymałe i mają dość duży udźwig, co przekłada się na szerokie możliwości ich stosowania nie tylko w zakładach produkcyjnych lub warsztatach, ale także w przestrzeni publicznej, jako rodzaju tymczasowego zabezpieczenia ciągów komunikacyjnych w momencie prowadzenia prac ziemnych. Ocynkowane kraty pomostowe są odporne na korozję, a dzięki ażurowej konstrukcji łatwe do utrzymania w czystości. Ażurowa budowa stalowych pomostów nadaje im również antypoślizgowe właściwości. Ich zastosowanie zmniejsza ryzyko groźnych poślizgnięć, zwłaszcza przy niesprzyjającej aurze, podczas opadów deszczu lub śniegu. Dzięki ażurowej budowie na powierzchni krat nie zbiera się woda, śnieg, błoto czy opadłe z drzew liście.

Pomosty techniczne w przestrzeni publicznej mogą być wykonywane z drewna lub metalu. W zakładach przemysłowych, warsztatach i innych obiektach technicznych zamiast nietrwałych pomostów drewnianych powszechnie stosuje się konstrukcje stalowe. Ich bazą są metalowe podpory i różnorodne wersje krat WEMA. To elementy stalowe, najczęściej ocynkowane ogniowo, dzięki czemu charakteryzujące się zwiększoną odpornością na korozję.