tartak

Wielopiły – czy warto ją zakupić do zakładu?

Warsztat i garaż

Czy warto kupić wielopiłę? To zależy od skali i rodzaju produkcji. W tym artykule przyjrzymy się charakterystyce sprzętu i potencjalny zyskom po inwestycji.

Do czego służy wielopiła?

Wielopiła służy do cięcia kawałków drewna na kilka mniejszych. Co ważne – robi to jednocześnie. Potrafi to wykonać, ponieważ zamontowano w niej parę napędzanych silnikiem pił tarczowych. Maszyna sprawia, że stosunkowo szybko z większego fragmentu mamy kilka desek.

Tego typu umiejętność znajduje zastosowanie we wszelkiego rodzaju warsztatach stolarskich, warsztatach obróbki drewna, warsztatach ciesielskich, tartakach etc. Niewątpliwą zaletą jest równe i szybkie jednoczesne cięcie.

Kiedy zakupić wielopiłę?

Maszynę warto kupić, jeśli pracujemy z większymi fragmentami drewna (albo możemy zacząć pracować i nie kupować ich u pośredników – wszystko zależy od skali produkcji) i zależy nam na automatyzacji i tempie pracy. Oczywiście – każdy musi podejść do tego indywidualnie i sam najlepiej wie, jakie elementy drewniane w jakiej liczbie wytwarza. Wielopiła nie jest raczej przydatna dla amatorów.

Często przed zakupem sprzętu i rozwojem zakładu wstrzymują nas kwestie finansowe. Wiele producentów oferuje innym firmom sprzedaż kredytowaną lub w leasingu.

Jaki sprzęt wybrać?

Przed zakupem wielopiły powinniśmy sobie zadać następujące pytania:

  • Jak często będę korzystać z wielopiły? Okazjonalnie czy stale?
  • Z jakimi gatunkami drewna pracuję? Inaczej tnie się jesion, sosnę czy dąb.
  • Czy drewno, z którym pracuję jest mokre, czy suche? Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ nie każda wielopiła nadaje się do niewysuszonego drewna.
  • Czy szukam wielopiły do cięcia drewna na deski, wielopiły do drewna okrągłego, czy może wielopiły-obrzynarki, która ma inne zadanie w porównaniu ze zwykłą maszyną (jak nazwa wskazuje – obrzyna, czyli usuwa nadmiarowy materiał z boków)

O co spytać producenta?

Jeśli już sprawdzimy jakie są nasze potrzeby, warto zapytać o kilka rzeczy producenta – może nam on służyć swoim doświadczeniem, ponieważ z pewnością nie będziemy pierwszą osobą, która kupuje u niego sprzęt do firmy. Jakie są istotne sprawy, o które można spytać przed zakupem?

  • Położenie maszyn w zakładzie i konieczna przestrzeń na wielopiłę – jeśli w naszej fabryce jest ciasno musimy oszczędnie gospodarować przestrzenią. Każde urządzenie posiada przestrzeń, która jest konieczna, aby praca przy nim była ergonomiczna
  • Transport – czy jest darmowy, czy płatny. Co się stanie na wypadek uszkodzenia sprzętu w trakcie przewozu?
  • Gwarancja – jest to pierwszorzędna sprawa, aby znać jej dokładne warunki, wyłączenia, czas obowiązywania
  • Części zamienne – ich cena, dostępność, czas oczekiwania na wysyłkę.

Oferta dostępna jest pod adresem: Wielopiła.