księgi wieczyste

Ustalenie numeru księgi wieczystej krok po kroku

Informacje

Kupno nieruchomości związane jest z tym, aby dokładnie przyjrzeć się istniejącym wpisom w księdze wieczystej. Zawarte są tam wszystkie istotne informacje, które pozwolą poznać realny stan prawny danej nieruchomości oraz poznać ważne parametry nieruchomości. Jak więc ustalić numer księgi wieczystej?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to publiczny rejestr w którym znajdują się wszystkie ważne informacje dotyczące stanu prawnego wybranej nieruchomości. W czterech rozdziałach księgi wieczystej można dowiedzieć się między innymi o oznaczeniu nieruchomości, prawach związanych z nieruchomością, właścicielach nieruchomości wraz z wielkością udziału, roszczeniach, ograniczeniach, a także hipotekach.

Ustalenie numeru księgi wieczystej

Jeśli dysponujemy danymi w postaci lokalizacji oraz na przykład nazwiskiem właściciela, możemy uzyskać informacje o numerze księgi wieczystej w wydziale geodezji w danej gminie lub ewentualnie w starostwie, a także w Sądzie Rejonowym. Procedura jest względnie prosta. W pierwszym kroku udajemy się osobiście do gminy i wypełniamy odpowiedni druk. W kolejnym kroku pozostaje nam wniesienie odpowiedniej opłaty, zwykle jest to symboliczna kwota związana z wnioskiem o udzielenie informacji. Znalezienie numeru działki jest możliwe po numerze lub po adresie działki. Jeśli planujemy zakupić daną nieruchomość to będzie to istotny powód, dla którego chcemy poznać numer księgi wieczystej. W przypadku składania wniosku warto to odpowiednio umotywować podając właśnie ten konkretny powód jakim jest zakup danej nieruchomości. Warto zauważyć, że niektóre gminy mogą uznać ten powód za niewystarczający, więc konieczny może być jeszcze inny sposób umotywowania dla uzyskania informacji. Należy mieć też świadomość tego, że na odpowiedź będzie trzeba poczekać.

Sprawdź ofertę tanich mieszkań we Wrocławiu

Ustalenie numeru działki do księgi wieczystej

Prostym sposobem, który nie wymaga wiele wysiłku jest skorzystanie z popularnej strony internetowej geoportal.gov.pl, na której znajdują się szczegółowe informacje o numerach działek. Dysponując więc jedynie dostępem do internetu i urządzeniem do przeglądania stron internetowych można samodzielnie odnaleźć numer działki na podstawie, którego później można poznać numer księgi wieczystej. Za pomocą wygodnej mapy można odnaleźć konkretny adres i sprawdzić szczegółową informację o danej działce, poznać jej numer, aby następnie przy składaniu wniosku posłużyć się tą informacją w celu uzyskania numeru księgi wieczystej.