mieszkanie

Ubezpieczenie mieszkania – możliwości zakupu polisy

Informacje

Każdemu z całą pewnością zależy na tym, aby w swoim domu, czy też mieszkaniu czuć się bezpiecznie, ponieważ bez tego ciężko normalnie funkcjonować. Niestety w naszych “czterech kątach” nie raz może dochodzić do pewnych nieprzyjemnych zdarzeń, takich jak na przykład zalanie przez sąsiada, czy też włamanie. Warto zatem koniecznie zdecydować się na ubezpieczenie mieszkań, które będzie w stanie ochronić nas przed skutkami tych właśnie zdarzeń. Jaką polisę warto zatem wybrać?

Odpowiedni zakres ubezpieczenia

Zanim zdecydujesz się na dane ubezpieczenie, to koniecznie zobacz polisy i zdecyduj, która będzie dla Ciebie najlepsza. Jeżeli zdecydujemy się na ograniczony zakres, to wówczas owszem składka będzie niższa, ale słabsza będzie także ochrona. Wiele osób decyduje się zwłaszcza na podstawową polisę, która swoim zakresem obejmuje jedynie mury i stałe elementy, które chronione są przed podstawowymi zdarzeniami losowymi. Jednakże, może się to okazać niewystarczające do uzyskania odszkodowania o satysfakcjonującej wysokości, a niekiedy może się zdarzyć że w ogóle go nie otrzymamy. Jeżeli decydujemy się na daną oliwę mieszkaniową, to obowiązkowo musimy zadbać o adekwatne do naszych oczekiwań roszczenia, jakie będą nam w stanie zapewnić kompleksową ochronę. Warto przy wyborze polisy zwrócić uwagę na zalania, ponieważ to właśnie one najczęściej powodują szkody w mieszkaniach. Tutaj musimy pod uwagę wziąć kilka aspektów, ponieważ przyczyny zalań mogą być naprawdę różne. Bardzo ważne są tutaj również inne czynniki, takie jak na przykład lokalizacja mieszkania. Jeżeli mieszkamy na ostatnim piętrze, to bez wątpienia nasze mieszkanie będzie zdecydowanie bardziej narożne na zalanie wodą z odpadów niż mieszkanie, które znajduje się na niższej kondygnacji. Ponadto, jeżeli mieszkamy na południu kraju, to tutaj ryzyko powodzi będzie zdecydowanie większe niż na przykład na północy. 

Jaka suma gwarantowana?

Od tego, jaką wysokość będzie miała suma gwarantowana, będzie zależała także wysokość odszkodowania. Konieczne tutaj jest podanie firmie ubezpieczeniowej informacje, które są zgodne ze stanem faktycznym nieruchomości. Ponadto, nie możemy zaniżać wartości naszej nieruchomości. Oczywiście, im wyższa będzie suma gwarantowana, tym będziemy musieli płacić wyższą składkę, ale jeżeli będzie ona zbyt niska, to grozi to niedoubezpieczeniem, a co za tym idzie nie będziemy mogli uzyskać odszkodowania, które całkowicie pokryje szkody. Zatem, zawsze miejmy na uwadze, aby nie zaniżać, ani nie zawyżać wartości domu lub mieszkania.