remont mieszkania

Remont mieszkania w Krakowie – pojedynczy specjaliści czy kompleksowe wykończenie?

Informacje

Wykończenie mieszkania w Krakowie trzeba planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie chodzi tutaj jedynie o to problemy z dostępnością poszczególnych fachowców, ale i czas, który potrzebny jest na rozpoznanie ogólnej sytuacji na rynku i dostosowanie planu remontowego do swoich oczekiwań. 

Co warto wiedzieć przed remontem mieszkania w Krakowie?

Kompleksowe wykończenie wnętrz czy samodzielny nadzór nad poszczególnymi fachowcami?

Co warto wiedzieć przed remontem mieszkania w Krakowie?

Remont mieszkania w Krakowie, podobnie jak ma to miejsce w większości dużych polskich miast, planować trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem. Niezależnie, czy chcesz zmodyfikować stare mieszkanie czy też dopiero wykończyć to odebrane od dewelopera, musisz uzbroić się w cierpliwość. Przede wszystkim chodzi o terminy ekip remontowych. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na samodzielne poszukiwanie elektryka, glazurnika, stolarza czy też decydujesz się na kompleksowa wykończenie wnętrz z pomocą specjalistycznej firmy, musisz brać poprawkę na to, że mało prawdyopodobobne, aby remont mógł się zacząć w ciągu tygodnia bądź dwóch od momentu rozpoczęcie poszukiwań. Naprawdę dobrzy fachowcy oferujący remont mieszkania Kraków nie zawsze są dostępni “od ręki”. Jeśli więc zależy ci na naprawdę dobrze, rzetelnie i zgodnie z oczekiwaniami wykonanym remoncie, zacznij planować go najlepiej na 2-3 miesiące przed tym, kiedy chciałbyś go rozpocząć. Warto także dać sobie czas na rozpoznanie cen na rynku, ponieważ te mogą być naprawdę bardzo różne. Tutaj nie warto się kierować jedynie kryterium najniższej ceny, ponieważ można się gorzko rozczarować. Porównując ceny, warto także uwzględnić opinie, jakimi cieszy się konkretny wykonawca.

Kompleksowe wykończenie wnętrz czy samodzielny nadzór nad poszczególnymi fachowcami?

Remont czy wykończenie mieszkania to niemała inwestycja, często przygotowujemy się do niej długo, odkładamy na nią określone środki finansowe. Nic więc dziwnego, że każdy z nas chciałby za taką pracę zapłacić jak najmniej. Często też z tego powodu wiele osób decyduje się na samodzielny zakup materiałów, samodzielne planowanie rozkładu poszczególnych pomieszczeń, w końcu zatrudniają osobnych specjalistów (elektryka, hydraulika, malarza, glazurnika, stolarza), nad którymi samodzielnie sprawują nadzór. Teoretycznie rozwiązanie to ma swoje plusy. Samodzielny zakup materiałów czy projektowanie pozwala oszczędzić pewne środki, choć i tutaj nie jest to takie oczywiste. Pamiętaj, że ty zawsze kupujesz płytki, panele, farby jako klient indywidualny – profesjonalna firma jest natomiast stałym klientem, który kupuje ilości hurtowe, a to z reguły sprawia, że cieszy się bardziej atrakcyjnymi warunkami zakupu. Na architekcie zawsze można oszczędzić, natomiast jego pomoc może się okazać bezcenna w uniknięciu różnego rodzaju błędów, które wyjdą na etapie remontu (i będą kosztować). W końcu trudno o to, aby każdy miał szczegółową wiedzę z zakresu budownictwa. Jeśli jej nie masz – nie do końca jesteś w stanie nadzorować fachowców. 

Kompleksowe wykończenie wnętrz może i z pozoru wydawać się rozwiązaniem droższym, w końcu płacisz także za to, że ktoś się zwalnia z obowiązku koordynowania wszystkie. Warto jednak spojrzeć na to rozwiązanie od strony potencjalnych oszczędności:

  • wykańczanie mieszkań w Krakowie w takim trybie trwa znacznie krócej – ty nie musisz martwić się zgraniem terminów fachowców, eliminujesz ryzyko, że ktoś wypadnie z twojego harmonogramu i cały remont “stanie”
  • oszczędzasz, unikając różnego rodzaju błędów, które pomaga ci wyeliminować współpracujący z ekipą architekt
  • w czasie, kiedy w mieszkaniu trwa remont, ty możesz zająć się innymi zadaniami – to przedstawiciel firmy wykończeniowej odpowiada za to, aby każdy z członków ekipy wykonał swoją pracę
  • od niektórych firm wykończeniowych od razu możesz kupić płytki, niezbędne produkty wykończeniowe – nigdzie nie musisz jeździć, wszystko ekipa przywozi ze sobą. 

Kompleksowe wykończenie wnętrz to więc szansa na oszczędność nie tylko czasu, ale często i pieniędzy. Przede wszystkim jednak oszczędzasz sobie stresu i niepotrzebnych nerwów.