oświetlenie wnętrz

Jak urządzić i doświetlić organiczne wnętrza?

Dom i ogród

Organiczne wnętrza są przytulne, funkcjonalne i bardzo zielone. Najważniejszą wartością jest w nich jedność człowieka i natury. Jak urządzić i doświetlić organiczną przestrzeń? Jakie lampy stojące sprawdzą się w niej najlepiej?

Początki stylu organicznego sięgają końca XIX wieku, gdy architekt Frank Lloyd Wright zaczął tworzyć projekty inspirowane naturą. Ideę tą kontynuował architekt Alvaro Aalto w latach 30. XX wieku. Styl organiczny narodził się z miłości do natury, dlatego wnętrza utrzymane w tych klimatach bazują na ciepłych barwach ziemi, głównie brązach i beżach. Z tak subtelnym, naturalnym tłem cudownie kontrastują dodatki i dekoracje w wyrazistych, kontrastujących kolorach – koniecznie takich, które występują w otaczającej człowieka przyrodzie: granatach, fioletach, czerwieniach, zieleniach i czerni.

Oświetlenie w organicznych wnętrzach

Odpowiednio dobrane lampy stojące, wiszące i ścienne cudownie podkreślą naturalny charakter wnętrza oraz sprawią, że będzie ono funkcjonalne i przytulne. W roli oświetlenia głównego doskonale sprawdzi się model wiszący z dużym kloszem z bambusu, drewna lub rattanu. Kompozycją idealną będzie też duet stal + transparentne szkło. W organicznym pomieszczeniu, zwłaszcza w części wypoczynkowej, świetnie wyglądać będzie zarówno lampa stojąca trój nóg z drewnianą podstawą i delikatnym, materiałowym abażurem, jak również metalowa, loftowa lampa podłogowa. Dodatkowe źródła światła mogą pełnić rolę oświetlenia punktowego lub służyć do budowania klimatu. Jeśli aranżujemy kącik czytelniczy, wybierzmy do niego lampy stojące LED, które są przyjazne dla człowieka i natury.

Meble i dodatki do organicznych wnętrz

Meble i dodatki decydują o klimacie organicznego wnętrza. Łączą ciekawy design z funkcjonalnością. Meble w stylu organicznym są oryginalne i bardzo praktyczne. Wyróżniają się lekko rustykalnym charakterem oraz opływowymi liniami, nawiązując w ten sposób do kształtów występujących w naturze. Mogą być wykonane z litego drewna, sklejki drewnianej lub tworzywa sztucznego. Sofa powinna być obita skórą. Dodatki, które podkreślą wystrój organiczny, to proste lampy stojące, wolnostojące lustra, rekwizyty sprzed lat, stare świeczniki, lampiony, świeczki różnej wielkości, poszewki i narzuty w motywy kwiatowe, miękkie, grube zasłony, stoliki imitujące pnie drzew i bardzo dużo roślin w donicach, wazonach i słojach. W organicznej łazience nie może zabraknąć nowoczesnej wanny wolnostojącej o łagodnym, owalnym kształcie (do małego pomieszczenia warto wybrać model przyścienny).

Podsumowując…

Organiczny wystrój tworzą dodatki: meble, lampy i dekoracje. Nawet, jeśli Twoje mieszkanie jest obecnie urządzone minimalistycznie lub nawet industrialnie, dzięki dodatkom ocieplisz jego charakter i pozwolisz królować naturze. Lampy zfabryki.pl mają swój urok i charakter, który nadaje się do każego wnętrza. Pomają je nie tylko doswietlić, ale także ocieplić i nadać wyjątkowy wygląd. Lampy staną się wtedy wyjątkowym wystrojem każdego pomieszenia, nie tylko w domu, ale i w np. biura.