bramy rolowane

Bramy rolowane – zalety rozwiązania

Warsztat i garaż

Wiele osób szuka sprawdzonych rozwiązań bramowych. Znajdują one zastosowanie w każdym garażu. Wybór bram jest bardzo szeroki i znalezienie odpowiedniego modelu nie jest takie łatwe. Bramy różnią się miedzy sobą znacznie. Największą popularność zyskują w ostatnim czasie bramy rolowane. Dlaczego to rozwiązanie jest tak często wybierane i jakie są ich zalety?

Czym są bramy rolowane?

Obecnie powstaje wiele nowoczesnych rozwiązań w każdej gałęzi przemysłu, w tym również w dziedzinie bram garażowych. Wiele osób posiada prawdziwy dylemat kiedy dochodzi do wyboru bramy podczas budowy domu z garażem. W zależności od wielkości garażu oraz pomysłu i inwencji twórczej inwestora (oraz wielkości portfela) wybór pada na rozwiązania posiadające wiele różnorodnych nowinek technicznych lub zwykłe, najprostsze bramy, które również mogą spełniać swoje funkcje. Najczęściej wybór pada na bramę rolowaną. Przede wszystkim ze względu na to, iż są to bardzo sprawdzone rozwiązania, które łączą w sobie najlepsze cechy jakie mogą mieć bramy.

Jeżeli chodzi o zasadę działania, to brama rolowana nie jest skomplikowanym rozwiązaniem. Głównym elementem jest skrzynka nawojowa, którą montuje się do sufitu. Jest to miejsce, w który znajduje się zwinięta brama. Aby ją rozwinąć, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk pilota i brama automatycznie się otwiera lub zamyka. Jest to rozwiązanie podobne do zewnętrznych rolet okiennych. Głównym materiałem, z którego wykonuje się tego typu bramy to aluminium, które jest wytrzymałe ale wystarczająco giętkie aby nie ulec uszkodzeniu podczas rozwijania i zwijania. Dodatkowo, powierzchnię bramy często pokrywa się za pomocą lakierów ochronnych aby własności wytrzymałościowe oraz odporność na korozję były jeszcze wyższe.

Bramy rolowane – zalety

Skąd bierze się rosnąca popularność tego typu bram? Przede wszystkim chodzi o bardzo dużą funkcjonalność. Bramy rolowane to przede wszystkim komfort, gdyż nie zajmują dużo miejsce i można zamontować je praktycznie w każdym garażu. Jedynym ograniczeniem będzie szerokość. Jeżeli jest to garaż kilkustanowiskowy, brama rolowana może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem, co nie znaczy że zawiedzie użytkownika. Trzeba pamiętać, że bramy tego typu są napędzane przez silnik elektryczny niedużych rozmiarów, przez co podniesienie dużej bramy mogło by być trudnym zadaniem dla napędu.

Wracając do napędu elektrycznego, jeżeli dojdzie do zaniku napięcie z powodu awarii instalacji nie należy obawiać się tego, że bramy nie będzie można otworzyć. Każda brama rolowana posiada alternatywny napęd ręczny. To znaczy, że nawet w przypadku braku prądu lub awarii silnika elektrycznego, można bez problemu podnieść skrzydło bramy gdyż są one najczęściej wyposażone w dodatkowe sprężyny awaryjne. Ich zadaniem jest właśnie ułatwienie możliwości ręcznego otwarcia bramy.

Główną zaletą, przez którą bramy rolowane są tak chętnie wybierane, jest montaż. Nie jest on szczególnie trudny, więc osoby nie mające wiele doświadczenia mogą spróbować to zrobić same. Ponadto, kaseta nawojowa może być zamontowana od wewnątrz lub zewnątrz. Nawet w przypadku kiedy kaseta będzie na zewnątrz garażu nie trzeba się obawiać warunków atmosferycznych, gdyż skrzynka jest najczęściej wykonana z solidnego materiału dodatkowo zabezpieczonego przed działaniem wody. W kwestii bezpieczeństwa warto nadmienić, że brama rolowana może być dodatkowo chroniona. Różnego rodzaju czytniki lub możliwość połączenia za pomocą telefonu komórkowego to tylko niektóre z nowoczesnych zabezpieczeń stosowanych w tej technologii. Wszystko po to, aby uniemożliwić złodziejom kradzież przechowywanych samochodów oraz pozostałych akcesoriów.

Bramy rolowane – ceny

Ile trzeba zapłacić za takie rozwiązanie jakim jest brama rolowana? Ogólnie rzecz biorąc, ceny są dość zróżnicowane, jak w przypadku większości produktów. Istnieje kilka szczególnych czynników, które zawsze mają większy lub mniejszy wpływ na cenę. Do podstawowych zmiennych należą:

1. Rozmiar bramy – pierwsza i podstawowa zmienna decydująca o koszcie. Jak wiadomo, im większa brama tym więcej materiału należy zużyć do jej wytworzenia, a tym samym konieczne jest zaprojektowanie większej skrzynki nawojowej. Gabaryty znacznie mogą podnieść cenę bramy. Trzeba wiedzieć, że od dłuższych lameli wymaga się większej sztywności, więc dodatkowe wzmocnienie skrzydła bramy może być konieczne.

2. Kolor i materiał – to kolejne zmienne mające wpływ na cenę bramy. Jak wiadomo, użycie dodatkowego lakieru podniesie cenę. W zależności od rozmiaru bramy może to być odczuwalna kwota. Chcąc mieć jednak wytrzymałą i estetyczną bramę, warto skorzystać z tego rozwiązania.

3. Dodatkowe zabezpieczenia – producenci dają możliwość zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń, które mają chronić przed złodziejami. Różnego rodzaju czytniki kart zabezpieczających lub kontrola GSM to tylko niektóre z możliwych rozwiązań. Osoby ceniące sobie bezpieczeństwo często wybierają te dodatkowe możliwości.

Biorąc pod uwagę powyższe zmienne, cena bramy może się znacznie różnić. Z tego powodu, można stwierdzić że standardowa cena bramy bez żadnych dodatków, dla garażu jednostanowiskowego powinna zmieścić się w przedziale do 3 tysięcy złotych. Jest to mniej więcej średnia cena, którą można znaleźć u producentów. Może się ona oczywiście różnić w zależności od marki czy miasta. Kolejnym punktem jest robocizna, która może kosztować kilkaset złotych. Jeżeli jednak montujemy bramę samemu, może te pieniądze zaoszczędzić. Warto jednak pomyśleć nad skorzystaniem z usług fachowca, aby uniknąć błędów podczas montażu.

Podsumowując, bramy rolowane są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla każdego garażu. Zastosowanie takiej bramy to bardzo estetyczne, ale i bezpieczne i trwałe rozwiązanie. Brama rolowana powinna być pierwszym wyborem tak długo jak pozwalają na to gabaryty garażu. Trzeba pamiętać, że w przypadku większych nieruchomości, zastosowanie tego typu bramy może być niemożliwe. Z tego powodu, przed zakupem warto zapoznać się z możliwościami takich bram i podjąć przemyślaną decyzję.