Specjalistka tłumaczy, jak wykonała odpowietrzanie pieca gazowego.

Jak odpowietrzyć piec gazowy? Dowiedz się, dlaczego odpowietrzenie kotła jest ważne dla jego wydajności

Dom i ogród

Jedną z podstawowych czynności podczas uruchomienia lub konserwacji instalacji grzewczej jest jej dokładne i prawidłowe odpowietrzenie. Powietrze to, obok osadów i zanieczyszczeń stałych, największy wróg każdego kotła gazowego nazywanego też potocznie „piecem”. Jak się skutecznie pozbyć powietrza z instalacji i dlaczego jest to tak istotne?

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego należy odpowietrzać instalację z kotłem gazowym,
  • jak przebiega odpowietrzanie pieca,
  • jak zapobiegać ponownemu zapowietrzeniu kotła gazowego.

Odpowietrzenie pieca gazowego – dlaczego jest tak ważne?

Problemy powodowane przez powietrze w instalacji to:

  1. Spadek sprawności przekazywania ciepła przez kocioł. Aby energia cieplna wytworzona w procesie spalania mogła zostać skutecznie przekazana do obiegu c.o., w wymienniku ciepła musi znajdować się wyłącznie przepływająca woda. Lokalne nagromadzenie powietrza zakłóci przekazywanie ciepła, co może prowadzić do miejscowego przegrzania, a w dalszej kolejności – uszkodzenia wymiennika.
  2. Spadek efektywności przekazywania ciepła do instalacji grzewczej. Zapowietrzone grzejniki nie oddają ciepła poprzez całą swoją powierzchnię.
  3. Szybsze zużycie i ryzyko uszkodzenia pompy obiegowej.
  4. Brak odpowiedniego przepływu wody i generowanie hałasu – charakterystycznego bulgotania.
  5. Korozja. Tlen obecny w powietrzu to pierwiastek wchodzący w liczne reakcje prowadzące do uszkodzenia metalowych elementów instalacji.

Procedura odpowietrzania kotła gazowego

Przed przystąpieniem do prac należy pamiętać nie tylko o odpowietrzeniu kotła, ale także całej współpracującej z nim instalacji.

Jak odpowietrzyć piec gazowy? Proces ten wymaga zastosowania odpowietrzników – automatycznych lub ręcznych. Kotły gazowe posiadają odpowietrznik automatyczny zlokalizowany zwykle na bloku hydraulicznym pompy obiegowej. Jest on wyposażony w pokrętło służące do otwierania i zamykania. Należy pamiętać, żeby w trakcie procedury odpowietrzania pieca, odpowietrznik znajdował się w pozycji otwartej.

Kobieta i mężczyzna sprawdzają, jak odpowietrzyć piec gazowy i wzywają serwisanta.

Większość kotłów wyposażona jest w specjalne programy odpowietrzania – algorytmy zaimplementowane w ramach automatyki sterującej. Aby znaleźć taki program, należy przejść do menu serwisowego urządzenia. Przykładowo, jeśli chcesz odpowietrzyć kocioł gazowy Saunier Duval, należy, w zależności od modelu, wybrać następujące programy:

  • P.00 – program automatycznego odpowietrzania, podczas którego następuje cykliczne uruchamianie i wyłączanie pompy obiegowej, połączone z naprzemienną zmianą obiegów z c.o. na c.w.u.
  • P.06 i P.07 – działają podobne jak powyżej, z tą różnicą, że są to osobne funkcje dla obiegu grzewczego i ładowania zasobnika c.w.u. Programy należy uruchomić jeden po drugim.

Zwykle, w przypadku pomyślnego odpowietrzenia nie ma potrzeby, aby odpowietrznik kotła w dalszym ciągu znajdował się w pozycji otwartej.

Odpowietrzenie instalacji grzewczej wymaga jej starannego napełnienia podczas pierwszego uruchomienia. Proces napełniania powinien przebiegać powoli. Najlepiej, gdy odbywa się poszczególnymi sekcjami, np. pojedynczymi pętlami ogrzewania podłogowego. Im wolniej napełniasz, tym szybciej usuwasz powietrze z przewodów.

Oczywiście w wodzie zawsze będzie zawarta pewna ilość rozpuszczonego powietrza. Powietrze będzie się wydzielać i gromadzić w najwyższych punktach instalacji, dlatego oprócz odpowietrzenia grzejników należy zadbać także o odpowietrzenie pionów grzejnikowych lub rozdzielaczy ogrzewania podłogowego. One także powinny być wyposażone w odpowietrzniki – najlepiej automatyczne. Grzejniki mają zwykle ręczne odpowietrzniki, które należy powoli odkręcić i obserwować, w którym momencie zamiast słyszalnego strumienia powietrza, pojawi się jednolity strumień wody. To moment, w którym należy zamknąć odpowietrznik.

Zapobieganie zapowietrzaniu kotła i układu grzewczego

Raz usunięte powietrze niestety może ponownie wrócić. Aby temu zapobiec, należy:

  • Stosować w instalacji wyłącznie materiały odporne na dyfuzję tlenu. Rury z tworzyw sztucznych powinny być obligatoryjnie wyposażone we wkładkę antydyfuzyjną (np. aluminiową), zabezpieczającą przed przenikaniem tlenu z otoczenia do wnętrza układu.
  • Usuwać wszelkie nieszczelności w instalacji i dbać o prawidłowe działanie przeponowego naczynia wzbiorczego. Kontrola ciśnienia poduszki powietrznej w naczyniu jest niezbędnym punktem okresowego przeglądu kotła. Spadek ciśnienia spowodowany upustem wody poprzez zawór bezpieczeństwa lub nieszczelne elementy instalacji wymaga dopuszczenia wody do układu. Im więcej cykli napełniania, tym więcej nowego i niepożądanego powietrza
  • Wraz z odpowietrznikami stosować równolegle separator powietrza. Separator, w przeciwieństwie do odpowietrznika, jest w stanie wymusić wydzielenie rozpuszczonego w przepływającej wodzie powietrza, a następnie od razu je usunąć. Standardowy odpowietrznik usunie zaś wyłącznie to powietrze, które już zdążyło się nagromadzić w miejscu jego instalacji. Separator instaluje się bezpośrednio pod kotłem na zasilaniu układu grzewczego, ponieważ zgodnie z prawem Henry’ego, im wyższa temperatura, tym szybciej gazy wydzielają się z cieczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotłów gazowych, ich odpowietrzenia i konserwacji? Koniecznie odwiedź stronę internetową marki Saunier Duval oraz bloga poświęconego praktycznym poradom!