zasłony zaciemniające

Kontrola nad nadmiernym słońcem dzięki zasłonom zaciemniającym

Dom i ogród

Jeżeli okna w domu wychodzą na południe lub zachód, przez większą część roku do wnętrza wpada dużo światła. O ile światło nie byłoby problemem, o tyle gromadzące się ciepło już tak. Zasłony zaciemniające to dobra i niedroga opcja, dlatego warto ją rozważyć, jeśli chcemy zachować w domu optymalną, komfortową temperaturę. Zasłona zaciemniająca ma to do siebie, że zatrzymuje większość promieni słonecznych chcących przedostać się do wnętrz domu. Tego rodzaju zasłony doskonale chronią przed nadmiarem światła, zapewniając więc nie tylko optymalną temperaturę, ale też właściwe nasilenie promieni słonecznych.

Dlaczego zaciemniające zasłony mają tyle pozytywnych opinii?

Ponieważ działają. Odpowiednio dopasowane parametry zasłon zaciemniających pozwalają na zastosowanie ich w każdym oknie. Należy jednak pamiętać, że zasłona, która ma działanie zaciemniające, będzie chroniła przed gorącem i światłem, ale tylko w pewnym stopniu. Nasze zakupy powinny się więc zacząć od zastanowienia się, jak dużo zaciemnienia potrzebujemy. Produkty tego typu można, a nawet trzeba dopasować ze względu na rodzaj pomieszczenia oraz rozmiar okna. Istotny będzie też dobór odpowiedniego materiału i oczywiście ważny będzie też kolor. Jeśli więc zdecydowaliśmy czy zasłona blackout będzie nam służyć w pokoju dziennym, czy też w sypialni, wybierzmy, jak bardzo zaciemniająca ma być.

zaciemniające zasłony

Jak silne powinno być zaciemnienie w zbyt nasłonecznionych pokojach?

W naszej sypialni zaciemnienie powinno być dosyć duże, ponieważ będzie to korzystnie podnosić komfort snu. W każdym innym pokoju gotowe zasłony mogą przepuszczać trochę więcej światła. Wysokość zasłon jest zależna od wysokości, na której zamontowaliśmy karnisz, a ogólny wymiar zasłon musi być podany z marginesem błędu ok 2 cm. Zwykle zasłony sprzedawane są na specjalnej taśmie, dzięki czemu znacznie łatwiej powiesić je w oknie. Dodatkowym atutem jest to, że wieszając taką zasłonę, mamy pewność, że nikt z zewnątrz nie zobaczy, co robimy w domu.

Czy warto kupować zasłony zaciemniające do salonu?

Zdecydowanie tak. Jeśli przyjdzie gorące lato, nasze zwykłe zasłony nie będą w stanie dać nam takiego komfortu, jaki dają zasłony zaciemniające. To bardzo prosty sposób na zapewnienie sobie komfortu i zbyt ciepłe, męczące dni. Jeśli zapewnimy sobie zaciemnienie na poziomie około 80%, zyskamy przyjemnie chłodne pomieszczenie i to bez zastosowania klimatyzacji. Warto się porządnie zastanowić nad zakupem dobrych, zaciemniających zasłon.