impregnat do kamienia

Impregnat do kamienia – jaki do granitu, piaskowca i trawertynu?

Dom i ogród

Posiadanie naturalnego kamienia w domu to dobry zwyczaj na stworzenie klimatycznego mieszkania. Granit, piaskowiec czy trawertyn to surowce, które goszczą w naszych domach oraz na obejściach. Jak się z nimi obchodzić, aby zachowały swoje naturalnego piękno? Tego dowiesz się z naszej publikacji. 

Granit polerowany – impregnacja 

Blat kuchenny z polerowanego granitu jest najbardziej narażonym produktem na zabrudzenia. Jak podają sprzedawcy sklepu https://www.e-akemi.com blat granitowy może być narażony na odbarwienia po spożywcze. Do najbardziej znanych zabrudzeń możemy zaliczyć tłuszcz oraz soki owocowo-warzywne. Dlatego impregnacja blatów jest szczególnie istotna. Aby bez bezpiecznie impregnować blaty niezbędny jest środek, którego dopuszczono do kontaktu z żywnością. Tego rodzaju preparat można bezpiecznie stosować. W razie spadnięcia produktu na kamień nie ma żadnych obaw o zdrowie i życie Twojej rodziny. Nawet dziecko,które przypadkowo spożyje np. ciasteczko bezpośrednio z blatu nie narazi się np. na zatrucie pokarmowe.

Często granit polerowany może być narażony na promieniowanie UV. Promienie słońca, które przechodzą przez szybę mogą uszkodzić powierzchni granitowej. Tworzący się w ostatnim czasie efekt cieplarniany zwiększa natężenie siły promieniowania związku z czym w ostatnim czasie granit zewnętrzny i wewnętrzny może ulegać licznym odbarwieniom oraz szarzeniu. Aby do tego nie dopuścić impregnacja może opóźnić proces zmian w barwie granitu. 

Piaskowiec – impregnacja 

Zmiany kolorytu oraz zabrudzenia to jedyny problem, jaki borykają się właściciele podłóg z piaskowca. Aby zapobiegać wszelkim zmianom nasz ekspert poleca poszukiwania impregnatu z piaskowca. Poniższe zestawienie na https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html może ułatwić znalezienie odpowiedniego preparatu. W przypadku wyboru uniwersalnych środków do konserwacji kamieni należy zwrócić szczególną uwagę na stopień chłonności preparatu. Piaskowiec jako kamień miękki musi być pokryty preparatem o dużym stopniu ochrony przed wilgocią. Należy również pamiętać, że piaskowiec bywa narażony na inwazję glonów, dlatego preparat ochronny powinien zawierać substancje które neutralizują wszelkie zarodniki glonów.  

Trawertyn – Impregnacja 

Ten rodzaj kamienia charakteryzuje się wysoką porowatością. Nierówna struktura znalazła swoje zastosowanie w produkcji płytek. Na rynku możemy znaleźć płytki z trawertynem wypełnionymi porami i zaimpregnowanymi. Jednak po zasie warto impregnację powtórzyć. Wynika to z faktu ścierania się powłoki. Podczas chodzenia płytki zaczynają z czasem tracić swoje właściwości, co wiąże się m.in. z pojawianiem się uporczywych zabrudzeń. Śliska powierzchnia impregnatu tworzy powierzchnię hydrofobową, która zapobiega wnikaniu brudu w otwory twarentynu. Dodatkowo zapobiega tworzeniu się odbarwień w wyniki działania promieni UV oraz rozkwitu glonów czy mchu leśnego. Przed impregnacją koniecznie jest wyczyszczenie powierzchni środkami do kamieni miękkich.