gaz płynny

Gaz płynny czy prąd – jak ogrzać dom?

Informacje

Wybór rodzaju ogrzewania jest podyktowany rozmaitymi przesłankami. Obecnie istnieją różne rozwiązania w tym zakresie, przy czym coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne metody ogrzewania takie jak ogrzewanie elektryczne lub na gaz płynny.

Ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Największą zaletą wynikającą z ogrzewania domu energią elektryczną jest wygoda. Jest to praktycznie bezobsługowa metoda ogrzewania, która nie wymaga większych nakładów finansowych związanych z montażem instalacji. Nie ma konieczności wykonywania dodatkowego przyłącza czy instalacji wewnętrznej, oczywiście oprócz elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu ogrzewanie domu nie jest tanie z uwagi na systematycznie rosnące ceny energii elektrycznej. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że dom musi być naprawdę dobrze ocieplony, bez mostków termicznych – w przeciwnym razie należy się liczyć ze stratami ciepła, a co za tym idzie, także i pieniędzy. Z czysto ekonomicznego punktu widzenia wybór ogrzewania elektrycznego nie wydaje się zatem uzasadniony.

Ogrzewanie na gaz płynny – czy warto?

Ogrzewanie gazowe ma w Polsce sporo zwolenników. Popularnym paliwem jest gaz ziemny, jednakże nie zawsze istnieje możliwość ogrzania nim domu. Na przeszkodzie zwykle staje brak odpowiedniej infrastruktury na danym terenie – wówczas niezastąpione okazuje się ogrzewanie gazem płynnym. Podobnie jak ogrzewanie elektryczne, jest ono bardzo wygodne. W dużej mierze jest to zasługą nowoczesnych urządzeń grzewczych, których obsługa sprowadza się w praktyce do ustawienia stosownych parametrów. Montaż zbiorników na gaz nie jest uzależniony od obecności wspomnianej infrastruktury, a ciągłość dostaw paliwa gwarantuje umowa z dostawcą, np. z firmą Amerigas.

Gaz płynny jest paliwem wydajnym o wysokiej – w porównaniu z paliwami stałymi takimi jak węgiel czy drewno – kaloryczności. Na potrzeby gospodarstwa domowego zbiornik wystarczy napełniać średnio 2 razy w roku. Gaz płynny spala się prawie w całości – w procesie tym nie powstają substancje, które są szkodliwe dla środowiska.