Balkon francuski, zwany także balustradą francuską, to rozwiązanie bardzo popularne w nowoczesnym budownictwie. Choć konstrukcja tego rozwiązania nie przypomina typowej konstrukcji dobrze znanego balkonu – balkon francuski nie posiada podłogi i spełnia przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ale też doświetlającą pomieszczenie. Tego typu rozwiązania stosowane są przy oknach portfenetrowych, zwanych francuskimi, które mogą być nieotwierane, uchylane lub otwierane na oścież.
Balkon francuski – zalety
Niewątpliwą zaletą wynikającą z zastosowania balkonu francuskiego jest możliwość umieszczenia go w miejscach, w których nie można wybudować klasycznego balkonu. Może to wynikać z mniejszej przestrzeni pomiędzy budynkami mieszkalnymi, powodów estetycznych lub ograniczeń prawa budowlanego.
Balkon francuski w takich wypadkach jest doskonałym sposobem na wpuszczenie dużej ilości światła do pokoju – drzwi okna balkonu zaczyna się już kilka centymetrów nad podłogą i mają wysokość standardowych drzwi balkonowych.
Bogata oferta balustrad do balkonów francuskich sprawia, że jest to również ciekawe rozwiązanie dekoracyjne, które można dobrać wedle gustu i dopasować do całości konstrukcji w przypadku domu, lub jako przedłużenie nowoczesnego wystroju mieszkania. Mimo iż nie można wyjść na ten rodzaj balkonu, to po otwarciu drzwi zyskujemy możliwość efektywniejszego przewietrzenia pomieszczenia w porównaniu z otwarciem okna.
Dodatkowo po ustawieniu w pobliżu balkonu francuskiego stolika po otwarciu drzwi mamy możliwość spożywania posiłku i popijania kawy w zupełnie nowy sposób – balustrada francuska optycznie powiększa przestrzeń i daje poczucie bycia na zewnątrz. Balkon francuski jest również o wiele tańszy i prostszy w budowie oraz łatwiejszy w utrzymaniu czystości.
Balkon francuski – o czym należy pamiętać
Balkony francuskie są umieszczane na znacznych wysokościach, z tego względu należy wybrać balustradę zrobioną z wysokiej jakości materiałów i odpowiednich wymiarach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla użytkowników, zwłaszcza małych dzieci. Ich popularność wzrasta roku na rok, zwłaszcza w projektach domów energooszczędnych i nowoczesnych.
Balkon francuski jednak nie może być traktowany jako powiększenie powierzchni mieszkalnej, choć jest użyteczną metodą na doświetlenie małych przestrzeni w prosty sposób. Wadą balkonu francuskiego jest fakt, iż nie można na nim ustawić stolika i krzeseł w celu spędzania wolnego czasu, jak ma to miejsce na tradycyjnym balkonie.
Ze względu na specyfikę tego balkonu możliwości jego dekoracji są nieco ograniczone. Jednak umiejętne rozmieszczenie kwitnących roślin lub takich, których bujne kłącza będą oplatały balustradę, powinny zadowolić wielbicieli zieleni.