wiatrołap

Wiatrołap – jak go urządzić?

Dom i ogród

Wiatrołap, nazywany jest też przedsionkiem, czy też przedpokojem. Jest to pomieszczenie małych rozmiarów, do którego wchodzimy zaraz, kiedy przekroczymy próg drzwi wejściowych. W zdecydowanej większości projektów domów jednorodzinnych, wiatrołap znajduje się pomiędzy drzwiami mieszkalnymi, a częścią mieszkania która spełnia wiele różnych zadań. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest wiatrołap i jak można go dobrze zaaranżować, żeby w jak najlepszy sposób mógł spełniać swoje funkcje. 

Pomysł na wiatrołap

Wbrew pozorom urządzanie wiatrołapu nie musi być zadaniem ciężkim, ponieważ przy aranżacji możemy czerpać inspiracje z różnych źródeł. Teraz to pomieszczenie może zyskać całkowicie nową funkcjonalność, dzięki czemu jego aranżacja będzie naprawdę bardzo łatwa. Wiatrołap może być zarówno zewnętrzny, jak również wewnętrzny, a ponadto bardzo często staje się całkowicie nowym pomieszczeniem. Nowoczesny wiatrołap może pełnić funkcję tarasu, ganku, garderoby, czy też basenu, dlatego też możliwości w zakresie jego aranżacji są praktycznie nieograniczone. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że trzeba zachować spójność, gdyż nawet nowoczesny wiatrołap powinien pasować do całej stylistyki danego budynku. Dlatego też, powinien być on urządzony w takim samym stylu, jak pozostałe pomieszczenia w naszym domu.

Wiatrołap – aranżacje

Tak, jak wspomniano już powyżej, nowoczesny wiatrołap może być inspirowany różnymi stylami, dlatego też jego urządzanie może być bardzo miłe i przyjemne. Teraz wiatrołap może przyjmować wiele różnych form, ale zdecydowanie najpopularniejsze są dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest otwarte pomieszczenie, które znajduje się wewnątrz domu i z którego przechodzimy do pozostałych pomieszczeń, a więc tak zwany przedsionek. Bardzo często stanowi on również swego rodzaju garderobę i miejsce, gdzie zdejmujemy odzienie wierzchnie. Drugim jest wiatrołap, który znajduje się przed wejściem do domu i przyjmuje formę przeszklonego ganku. Niezależnie od tego, na którą formę wiatrołapu się zdecydujemy, to zawsze musimy pamiętać o tym, że musi zostać on ocieplony. 

Wiatrołap na zewnątrz domu

Wiatrołap, który znajduje się na zewnątrz, to rozwiązanie stosowane od niedawna, dlatego też jest raczej rzadko spotykany. Nie ma znaczenia tutaj, na którym etapie zdecydujemy się na tego typu wiatrołap, ponieważ bez najmniejszego problemu może on zostać dobudowany, kiedy dom będzie już gotowy. Warto wiedzieć, że wiatrołap który znajduje się na zewnątrz może spełniać wiele różnych funkcji. Na przykład na jego dachu możemy urządzić taras.