meble

Wytrzymałość mebli ze skóry ekologicznej

Meble

Z racji tego, że meble z naturalnej skóry są dość drogie i coraz więcej osób uważa ich produkcję za nieetyczną, pojawił się silny trend na meble z ekoskóry. Jest to materiał, którego na pierwszy rzut oka nie można odróżnić od prawdziwej skóry, choć jest od niej delikatniejsza w dotyku i zdecydowanie łatwiejsza w konserwacji. Co warto wiedzieć o meblach z ekoskóry? Czy są wytrzymałe? Co zrobić, by dłużej wyglądały perfekcyjnie?

Czym jest ekoskóra i czym się charakteryzuje?


Ekoskóra to poliuretan, który został nałożony na bawełnianą siatkę. Nazywa się go też winylem. Jeśli fotele zostały opisane jako winylowe, to znaczy, że zostały po prostu obite skórą ekologiczną. Jest ona miękka i przyjemna w dotyku. Nie chłonie wody i ma całkiem wysoką wytrzymałość. Z tego powodu jest bardziej trwała niż skaj, który czasami też jest nazywany syntetyczną skórą i jest mylony z ekoskórą. Jest ona też plamoodporna i dostępne w różnych kolorach i fakturach. W procesie produkcyjnym jest ona tłoczona w taki sposób, by przypominała naturalną skórę. Zdarza się, że nawet specjaliści nie potrafią ich odróżnić. W razie wątpliwości można wykonać test w jakimś niewidocznym miejscu. Ekoskóra pod wpływem działania ognia zacznie się topić w sposób charakterystyczny dla tworzywa.

Jak pielęgnować ekoskórę, by przedłużyć jej trwałość?


Fotele z eko skóry cieszą oko i są łatwe w utrzymaniu czystości. Bez problemu zmyjesz z nich ślad długopisu, kredki czy nawet rozlaną kawę. Trzeba pamiętać, że odpowiednia konserwacja wpływa na wytrzymałość materiału i przedłuża go. By nie uszkodzić ekoskóry, należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • nigdy nie myj tapicerki przy pomocy twardej szczotki, druciaka czy ostrej gąbki. Najbezpieczniej jest sięgnąć po miękką ściereczkę albo gładką stronę gąbki do naczyń.
  • nie używaj agresywnej chemii – najbezpieczniej jest myć ekoskórę przy pomocy roztworu wodnego szarego mydła albo nawet płynu do mycia naczyń. W żadnym wypadku nie można używać rozpuszczalników, czy detergentów z wybielaczem. Mogą one w kilka sekund zniszczyć dermę.
  • nie natłuszczaj – w przeciwieństwie do naturalnej skóry, ekoskóry nie trzeba natłuszczać przy pomocy oliwek i olejów. Z czasem nie traci ona wilgoci, więc nie wysycha i nie pęka. Pod tym względem jest ona zdecydowanie trwalsza i bardziej wytrzymała od naturalnej skóry, która jest wykorzystywana do produkcji mebli. Jeśli więc nie chcesz zawracać sobie głowy regularnym natłuszczaniem mebli… to postaw na ekoskórę i zapomnij o tym.

Komu mogą przydać się fotele ze skóry ekologicznej?


Jako że jak już wspomniano ekoskóra jest wytrzymała i równocześnie elegancka, to doskonale nadaje się ona do stosowania w miejscach, w których liczy się dobry wygląd oraz łatwość utrzymania czystości. W związku z tym meble z winylową tapicerką sprawdzą się w mieszkaniach, w których są małe dzieci, w poczekalniach, w gabinetach czy biurach. Fotele będą ciekawym dodatkiem do aranżacji tych wnętrz i z pewnością sprawią, że będą one wyglądały modnie i równocześnie prestiżowo.