Przecieki wody lub innego medium, które jest przesyłane w rurociągu, to duży problem. Użytkownicy instalacji są odcięci od dostawy medium, a dla właściciela instalacji lub sieci pojawił się problem związany z awarią, która musi zostać usunięta najlepiej w jak najkrótszym terminie. Czas odgrywa tutaj istotną rolę. Im szybciej przeciek zostanie zatamowany, a awaria naprawiona, tym mniejsze będą straty nią spowodowane. Woda wypływająca z rury w budynku niszczy okolice rurociągu, przesiąkając do murów, posadzek i innych elementów konstrukcji budynku. Tak samo w przypadku rurociągu, znajdującego się poza budynkiem. Woda, która wypływa przez nieszczelność z rurociągu, trafia do ziemi, bądź wypływa na jezdnię lub chodnik, powodując ich podmakanie, a nawet zapadanie się.
Wykrywanie przecieku
Najlepiej jest powierzyć wykrywanie wycieków profesjonalistom wyposażonym w odpowiedni sprzęt. Przeciek można wykryć różnymi metodami. Dobrze, jeśli uda się wykryć nieszczelność przy pomocy metod bezinwazyjnych. Wtedy zaoszczędzimy czas i pieniądze na kosztowne remonty, naprawy i kucie.
Bezinwazyjne metody wykrywania przecieków
Jedną z bezinwazyjnych metod wykrywania przecieków jest próba szczelności. Polega ona na obserwacji, w jaki sposób zachowuje się ciśnienie w instalacji. Jeśli zaobserwujemy spadek ciśnienia, wówczas mamy pewność, że wystąpiła nieszczelność. Aby dodatkowo wskazać z dużą dokładnością miejsce występowania wycieku, należy posłużyć się innymi dostępnymi na rynku metodami. Do takich metod służą np. metody akustyczne. Medium, np. woda, która wydostaje się z rurociągu przez nieszczelność, powoduje szum, zakłócenie akustyczne. Specjalne przyrządy – sondy, które umieszcza się w rurociągu mają, za zadanie wychwycić ten szum i przekazać go do odbiornika. Przy pomocy danych z sondy, urządzenie odbiorcze ocenia natężenie hałasu wywołanego przez wypływające medium. Nakładając na te pomiary, dane dotyczące odległości od odbiornika, można ocenić w bardzo dokładny sposób, na którym odcinku rurociągu znajduje się nieszczelność. Zaletą metod z wykorzystaniem sond akustycznych jest fakt, że często nie trzeba nawet opróżniać rurociągu z medium, aby wpuścić do środka sondę czy mikrofon. Dodatkowo metody zaliczają się do dokładnych.
Wykrywanie przecieków – usuwanie skutków awarii
Po zlokalizowaniu miejsca wycieku należy przystąpić do usunięcia awarii oraz jej skutków. W usuwaniu nieszczelności szerokie zastosowanie mają metody bezinwazyjne. Chemiczne preparaty do zaślepiania nieszczelności na rurociągach to świetna alternatywa dla kucia i brudnych prac. Specjaliści z profesjonalnej firmy mają niezbędną wiedzę w tym zakresie i dobiorą metodę uszczelnienia rurociągu we właściwy sposób. Czasami nie da się uniknąć wymiany całego odcinka instalacji, wówczas kucie i “brudna robota” są nieodzowne. Mimo wszystko warto ponieść taki koszt po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnej awarii w przyszłości. Często stare rurociągi są skorodowane, a rozszczelnienia często się powtarzają. Wówczas można rozważyć wymianę instalacji na nową. Jest to drogie, czasochłonne i kłopotliwe rozwiązanie, ale nowa instalacja daje większą gwarancję szczelności, a dzięki temu o wiele mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia przecieku.
Ponadto wyciekające medium z rurociągu mogło spowodować zawilgocenie elementów konstrukcyjnych budynku. Aby budynek lub jego część przywrócić do stanu sprzed wystąpienia awarii, należy pozbyć się wilgoci. Można to zrobić, polegając na sprawdzonych firmach oferujących usługi kompleksowego osuszania budynków i ich części.
Wykrywanie przecieków to skomplikowany proces. Aby przystąpić do jego wykonania, należy się dobrze przygotować. Warto posiadać odpowiedni sprzęt i wiedzieć, jak go użyć. Dlatego, gdy tylko wystąpi awaria, warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy sprawnie i skutecznie wykrywają nieszczelność oraz ją naprawią.