Elektrodrążenie drutowe

Elektrodrążenie drutowe – czym jest i na czym polega?

Informacje

Elektrodrążenie drutem to jedna z dwóch form obróbki elektroerozyjnej, która na celu ma usunięcie nadmiaru materiału z obrabianego elementu. W praktyce metoda ta wykorzystywana jest do precyzyjnego wycinania najbardziej finezyjnych form i kształtów. Dzięki zastosowaniu technologii sterowania komputerowego CNC proces ten jest nie tylko niezwykle precyzyjne, ale też w pełni powtarzalny. Jak przebiega proces elektrodrążenia elektroerozyjnego? Na czym polega obróbka elektroerozyjna? Do czego wykorzystuje się drutowe elektrodrążenie? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym dokładnie jest obróbka elektroerozyjna?

Obróbka elektroerozyjna EDM (ang. Electrical Discharge Machining) to proces oparty na zjawisku erozji elektrycznej, która pojawia się na skutek serii wyładowań elektrycznych pomiędzy roboczą elektrodą (erodą) i powierzchnią zanurzonego w dielektryku elementu. Płyn ten charakteryzuje się przede wszystkim bardzo niskim lub znikomym przewodnictwem prądu, co ogranicza możliwości obróbki EDM jedynie do materiałów, które zaliczyć można do grupy przewodników elektrycznych (np. metali kolorowych i stopów stali). W trakcie wspomnianych wyżej wyładowań powstaje kanał plazmowy, który ze względu na swoje właściwości jest w stanie roztopić i częściowo odparować ograniczoną objętość materiału. Ze względu na niezwykle wysoką temperaturę oscylującą w okolicach 13 725 stopni Celsjusza jest to niezwykle wydajna i szybka metoda obróbki wszelkiego rodzaju metali. Niestety kwestia oszacowania czasu niezbędnego na wytworzenie danego elementu jest dosyć problematyczna, ponieważ wyładowania elektryczne nigdy nie występują jednocześnie. Z reguły większa energia i moc przekładają się na wyższą wydajność, ale w praktyce wiązać się to może z koniecznością szlifowania chropowatej powierzchni. Na szczęście do wygładzenia wycinanych elementów można wykorzystać nowoczesne tokarki i frezarki sterowane CNC, dzięki czemu łatwiej jest zoptymalizować koszty liniowej produkcji.

Na czym polega elektrodrążenie drutowe?

Elektrodrążenie drutowe WEDM (ang. Wire Electrical Discharge Machining) to forma obróbki elektroerozyjnej, która w przeciwieństwie to technik charakterystycznych dla procesów mechanicznego obrabiania eliminuje niepożądane oddziaływanie sił skrawania. W praktyce przydaje się to przy produkcji niewielkich elementów, które w trakcie skrawania frezarką zostałyby najprawdopodobniej uszkodzone. Warto wspomnieć też, iż cięcie drutem WEDM przewyższa pod kątem precyzji technologię wycinania laserowego. Metoda ta sprawdza się także w przypadku niezwykle twardych materiałów oraz bardziej skomplikowanych kształtów czy form (np. ostrych wewnętrznie narożników obrabianego przedmiotu). Wycinanie drutowe rozpocząć można od wykonania otworu startowego lub bezpośrednio od krawędzi wycinanego przedmiotu. Precyzyjne cięcie drutem stali przydaje się szczególnie w branży przemysłowej, ponieważ technika ta doskonale sprawdza się przy wytwarzaniu narzędzi, form, matryc, tłoczników, kół zębatych, pił tarczowych, elementów maszynerii itp.