Rekuperacja

Rekuperacja – ile można uzyskać dotacji?

Informacje

Rekuperacja to rodzaj wentylacji z odzyskiem ciepła, której zakup oraz montaż jest dofinansowywany przez ogólnopolski program “Czyste Powietrze”. Ile można uzyskać dotacji?

Czyste powietrze to dziś priorytet. Zarówno władze państwowe, jak i samorządowe, robią wiele, by przekonać obywateli do wymiany przestarzałych urządzeń generujących smog i szkodliwe dla naszego zdrowia substancje na nowoczesne, przyjazne środowisku, a na dodatek wygodne w obsłudze (bo w dużej mierze zautomatyzowane) kotły. W trosce o czyste powietrze można zrobić jednak jeszcze więcej. Spore znaczenie ma rodzaj zamontowanej w naszym domu wentylacji!

Wentylacja mechaniczna – co to takiego?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji, która podczas wymiany zużytego powietrza na świeże pozwala odzyskać znaczną część ciepła i ponownie je wykorzystać. W przypadku tradycyjnej wentylacji, nazywanej grawitacyjną, ogrzane przez nas powietrze tracone jest bezpowrotnie. To właśnie z tego powodu rekuperatory dofinansowywane są w ramach programu, którego celem jest walka ze smogiem. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie defro.pl/rekuperacja

Rekuperacja a dotacja. Ile można otrzymać dofinansowania?

Dom energooszczędny to taki, w którym nie ma miejsca na niekontrolowane straty ciepła. By zminimalizować zapotrzebowanie na energię w budynku należy zamienić wentylację grawitacyjną na mechaniczną, czyli rekuperację.

Co istotne, z programu “Czyste Powietrze” mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych oraz osoby, które posiadają zgodę na budowę domu jednorodzinnego. W ramach programu beneficjent może liczyć na dotację do termomodernizacji budynku m.in. przez montaż wentylacji z rekuperacją i odzyskiem ciepła. W jakiej wysokości?

W przypadku rekuperacji wysokość dofinansowania wynosi 30% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 5 tys. zł) dla podstawowego poziomu finansowania i 60% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 10 000 zł) dla podwyższonego poziomu finansowania.

Co więcej, istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, którą można łączyć z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Dzięki niej możliwe jest odliczenie dla podatników, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Warunki dotyczące programu, a także informacje na temat sposobu pobrania i składania wniosków oraz wysokości dopłat dostępne są na stronie NFOŚiGW.

Dlaczego warto wybrać rekuperację?

Rekuperator przede wszystkim przyczynia się do zwiększenia oszczędności na ogrzewaniu domu. Ale to nie wszystko. Nieocenioną jego zaletą jest również zapobieganie rozwojowi i gromadzeniu się pleśni, bakterii, a także niwelowanie przykrych zapachów.