Wielki przegląd urządzeń do filtracji i nawadniania

Wielki przegląd urządzeń do filtracji i nawadniania

Informacje

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że jakość i sposób korzystania z wody ma wielkie znaczenie ekonomiczne i ekologiczne. Dlatego rośnie zainteresowanie rozmaitymi systemami filtrującymi, a kranówka jest świetną alternatywą dla wody butelkowanej. Do dyspozycji użytkowników pojawiło się mnóstwo propozycji. Od poręcznych butelek filtrujących do przenośnego użytku, przez filtry przepływowe, aż po domowe saturatory zapewniające musującą wodę w kilka sekund. Oferta jest szeroka także pod względem designu i technologii: spotykamy wkłady mineralizujące, AGD i butelki termiczne z izolacją próżniową. W efekcie filtracja przestała być niszową ciekawostką. To integralny element stylu życia. Łączy wygodę, zdrowie i odpowiedzialność za wspólne zasoby.

Dzbanki filtrujące

Pojawiły się na rynku już kilkadziesiąt lat temu. Ich konstrukcja jest prosta: w górnej części dzbanka znajduje się pojemnik z wkładem, zazwyczaj opartym na węglu aktywnym i żywicy jonowymiennej. Taki zestaw wychwyci chlor, związki organiczne i jony metali ciężkich. Cały proces opiera się na zjawisku grawitacji, więc wystarczy wlać wodę i poczekać parę minut. Najważniejszym atutem dzbanków pozostaje ich niska bariera kosztowa i względna mobilność: można postawić je w dowolnym miejscu w kuchni i łatwo przenosić. To odpowiada zwłaszcza osobom samotnym bądź małym rodzinom. Niestety, mała pojemność jest ograniczeniem przy większym zapotrzebowaniu, bo trzeba wielokrotnie dolewać wodę i oczekiwać aż przejdzie przez filtr. Dodatkowo musimy pilnować regularnej wymiany wkładów: już po miesiącu spada efektywność pochłaniania substancji niepożądanych. Zapominając o tym, doprowadzimy do pogorszenia jakości wody w dzbanku. Mimo tego dzbanek z filtrem to wygodny punkt wyjścia.

Butelki filtrujące

Butelki z wbudowanym filtrem zaprojektowano głównie z myślą o osobach aktywnych. Zwykle wkład mocuje się w okolicy ustnika, tak aby woda przepływała przez filtr bezpośrednio przy piciu. Butelka odciąża właściciela od konieczności kupowania wody butelkowanej w sklepach. Wystarczy napełnić butelkę zwykłą kranówką. Najpopularniejsze bazują na węglu aktywnym. Każdy filtr ma określoną wydajność, po czym należy go wymienić. Podobnie jak w przypadku dzbanków, trzeba dbać o higienę: butelka często podróżuje, więc gromadzi drobnoustroje, zwłaszcza wystawiona na wyższe temperatury. Musimy dokładne płukać i osuszać naczynia, wtedy unikniemy rozwoju bakterii. Butelka najczęściej ma poręczny kształt i niską wagę. W porównaniu z jednorazowymi opakowaniami daje spore oszczędności. I to bez większego wysiłku – wystarczy pamiętać o czyszczeniu i wymianie filtra.

Filtry przepływowe pod zlew

Kto potrzebuje stałego dostępu do przefiltrowanej wody, inwestuje w filtry pod zlew. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda: wystarczy odkręcić dedykowany kranik lub baterię trójdrożną, by uzyskać świeży strumień oczyszczonej wody. Wydajność tych filtrów przekracza możliwości dzbanków, dzięki czemu nadają się nawet dla większych rodzin albo niewielkich biur. Cena w porównaniu z dzbankiem jest wyższa, a sam montaż zwykle wymaga choć minimalnych umiejętności. Ale to świetny sposób na rezygnację z butelkowanej wody i unikanie plastikowych śmieci. Trzeba pamiętać, że filtry przepływowe zajmują przestrzeń pod zlewem i również wymagają co jakiś czas wymiany wkładów. Jednak w zamian oferują niezawodną jakościowo wodę na każde zawołanie.

Saturatory – domowe ekspresy do wody gazowanej

Miłośników bąbelków zainteresują saturatory. Domowymi sposobami przekształcają zwykłą wodę w gazowaną. Główna część urządzenia to nabój bądź większa butla z dwutlenkiem węgla, a także mechanizm wtłaczający CO₂ do wody w różnym stopniu nasycenia. Jeżeli preferujmy lekkie musowanie dodamy mniej gazu, jeżeli wolimy mocniej nagazujemy wodę aż nam bąbelki wyjdą nosem. Początkowo koszt nabycia saturatora szybko się zwraca, szczególnie jeśli do tej pory kupowałeś dużo wody gazowanej w sklepie. Saturator daje swobodę kreowania napojów: mieszanie owocowych syropów, wkładanie cytrusowych plasterków, dodawanie liści mięty – świetne warunki do eksperymentowania. Przy okazji ograniczamy plastik.

Firmy czerpiące zyski z wody butelkowanej widzą w tym zagrożenie, więc próbują przekonywać klientów, że woda butelkowana ma „lepszy smak” lub „naturalne pochodzenie”. Jednak saturatory zdobywają zwolenników.

Bidony w codziennym użytku

Równolegle rozkwita moda na bidony wielorazowe. Naczynie, które można wielokrotnie uzupełniać nie jest niczym nowym, ale dopiero popularyzacja idei zero waste i rosnąca troska o środowisko sprawiły, że bidony zyskały szersze uznanie. Każda grupa wiekowa znajdzie adekwatny produkt: dzieci zabierają bidon do szkoły, nastolatkowie znajdą egzemplarze z modną stylistyką, a dorośli solidne warianty stalowe. Nie brakuje też lekkich tworzyw BPA-free.

Podstawowym atutem bidonu jest możliwość wielokrotnego użycia. W ciągu roku to setki zredukowanych plastikowych butelek wyrzucanych do śmietnika. W efekcie właściciel oszczędza pieniądze i ma świadomość bycia eko. Bidon też trzeba utrzymywać w czystości – regularnie płukać i myć ustnik i nakrętkę.

Popularność bidonów rośnie też w biurach – zamiast wyrzucać puste butelki, wystarczy co pewien czas dolać wodę z dystrybutora i mamy stały zapas świeżego napoju przy biurku.

Funkcjonalne butelki termiczne

Świetne dla spędzających dużo czasu poza domem. Zbudowane zwykle z dwóch warstw stali nierdzewnej, pomiędzy którymi występuje przestrzeń próżniowa. Powietrzna izolacja umożliwia długotrwałe zachowanie ciepła bądź chłodu wlanego napoju. Zależnie od jakości wykonania butelka termiczna utrzymuje wysoką temperaturę nawet przez kilkanaście godzin.

Jest ekologiczna, bo redukuje użycie kubków jednorazowych w kawiarniach i ogranicza liczbę kupowanych napojów w plastikowych butelkach. Sama stal nierdzewna jest bardzo trwała, więc takie naczynie może służyć przez lata. Oczywiście trzeba zwracać uwagę, by regularnie je myć, zwłaszcza jeśli wlewamy napoje z dodatkami mleka i owoców. Podobnie jak w przypadku bidonów, dostępne są różne pojemności (od 300 ml do ponad litra) i rozmaite wzory. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodatkowe wskazówki

Przed zakupem dokonajcie prywatnej analizy potrzeb – przewidywane dzienne spożycie wody i styl życia. jeśli spędzacie większość czasu poza domem docenicie poręczne butelki filtrujące. Duża rodzina, prawdopodobnie wybierze filtr pod zlew, bo zagwarantuje stały dostęp do oczyszczonej wody. Z kolei miłośnicy wody gazowanej zakupią saturatory. Bardzo ważna jest kwestia higieny: dzbanki, butelki, bidony, baterie trójdrożne wymagają systematycznego mycia i okresowego przeglądu. W przypadku urządzeń filtrujących, producent zazwyczaj określa maksymalną liczbę litrów możliwą do przefiltrowania przed wymianą wkładu. Traktujcie te informacje poważnie, żeby nie obniżyć jakości wody.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainwestować w kilka urządzeń jednocześnie. Gazowana woda będzie smakować lepiej, jeżeli będzie uprzednio przefiltrowana. Skoro mamy filtr przepływowy i saturator to bidon i butelka termiczna będą naturalnym uzupełnieniem – zabierzemy własne napoje w drogę. Butelka filtrująca też przyda się każdemu, nawet podczas krótkiego pobytu poza domem.

Korzyści dla zdrowia i portfela

Inwestycja w zaprezentowane narzędzia to kilka profitów jednocześnie. Po pierwsze, filtrowanie kranówki pomaga usunąć zanieczyszczenia, co pozytywnie wpływa na smak i zapach. W efekcie chętniej sięgamy po kolejną szklankę wody, a to sprzyja właściwemu nawodnieniu organizmu – to z kolei skutkuje polepszeniem samopoczucia i lepszą kontrolą masy ciała. Filtr pod zlew i saturator zastępują kupowanie wody butelkowanej.

Warto na koniec wspomnieć, że miękka woda ogranicza odkładanie kamienia w czajnikach, żelazkach i ekspresach do kawy. Wydłuża żywotność i chroni przed awariami. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że łatwy dostęp do wody o wysokiej jakości wspiera profilaktykę wielu chorób. Oczywiście żadna metoda filtracji nie jest cudownym lekiem na bolączki zdrowotne, lecz regularne picie dobrze oczyszczonej wody służy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Kiedy wszystkie te elementy zbierzemy do jednego worka, wyraźnie widać, jak domowe rozwiązania filtrujące przekładają się na polepszenie komfortu życia i ograniczenie zbędnych wydatków.