klej

Gdzie stosuje się klej poliuretanowy?

Informacje

Nie ulega wątpliwości, że klejenie stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych metod tworzenia trwałych połączeń betonu. drewna, styropianu, plastiku, czy też materiałów izolacyjnych. Ich właściwości oraz efektywność w danym środowisku pracy wynika z możliwości dopasowania odpowiedniego preparatu do cech technicznych, jakie wyróżnia dany artykuł. Jest to możliwe dzięki różnym klejom dostępnym na rynku. Zdecydowanie najpopularniejszy jest klej poliuretanowy. Czym się charakteryzuje i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Co to jest klej poliuretanowy?

Klej poliuretanowy, jest to preparat, który powstaje na bazie syntetycznych żywic, które wyróżniają się doskonałą trwałością. Tym, co go charakteryzuje jest też niezwykła przyczepność do większości podłoży, dzięki czemu można powiedzieć że jest to klej uniwersalny. To sprawia, że spoiwo to dobrze przylega nawet do najmniejszych nierówności, dzięki czemu po utwardzeniu dostajemy wytrzymałą spoinę. Ponadto, podczas klejenia substancja ta zwiększa swoją objętość, dzięki czemu wszystkie wolne przestrzenie są szczelnie wypełnione. 

Czym charakteryzują się kleje poliuretanowe?

Klej poliuretanowy sprawia, że jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę niezwykle twarde łączenie pomiędzy klejonymi powietrzniami. Dlaczego też kleje te powszechnie wykorzystywane są przy łączeniu elementów konstrukcyjnych, przez co stosowane są między innymi w dekarstwie. Kleje poliuretanowe prezentują bardzo wysoką odporność na drgania, jak również na zmienne temperatury, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane też przy konstrukcjach, które znajdują się na zewnątrz, czy też w zakładach produkcyjnych, gdzie temperatury mogą być naprawdę bardzo wysokie. 

Zastosowanie kleju poliuretanowego

Z racji na swoje niezwykłe właściwości i doskonałą przyczepność do większości różnych podłoży, klej poliuretanowy ma bardzo duże zastosowanie. Bardzo często jest on również nazywany klejem konstrukcyjnym, gdyż wykorzystuje się go do prac montażowych w budownictwie, meblarstwie, przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, morskim, lotniczym. Do tego, jest on wykorzystywany przy wielu pracach stolarskich, między innymi do produkcji laminatów, oraz w pracach warsztatowych, jak i do montażu materiałów, jak szkło, PCV, czy też ceramika. Tego typu artykuł może być wykorzystywany też przy klejeniu kamienia. Klej poliuretanowy może być wykorzystywany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co sprawia że jego wykorzystanie jest tak szerokie. Ponadto dobrze sprawdzi się przy łączeniu bardzo dużych powierzchni, takich jak na przykład styropian.