projekt domu

Gdzie szukać projektów domów?

Informacje

Ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy, warto zacząć od zapoznania się z ofertą projektów gotowych. Projektów domów jest tak wiele, że znalezienie tego jedynego, wymarzonego, nie powinno stanowić problemu. Można także iść w stronę projektu indywidualnego i przy współpracy z architektem, stworzyć dom według własnej wizji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż opracowanie projektu we wszystkich branżach jest mocno czasochłonne i będzie kosztować dużo więcej niż projekt gotowy. Posiłkując się wyszukiwarką zaawansowaną można znaleźć dom skrojony na miarę własnych potrzeb, a wszystkie drobne zmiany – wykonać na etapie adaptacji projektu gotowego.

Gdy już wiemy, że chcemy zostać właścicielami domu, gdy mamy działkę i warunki zabudowy – możemy zacząć poszukiwanie projektu. Częstą praktyką jest kupowanie gotowego projektu domu – co na pewno jest dużym ułatwieniem, ale z drugiej musimy pamiętać, że ładna wizualizacja to nie wszystko. Dom powinien spełniać wytyczne określone w warunkach zabudowy i być zgodny z naszymi oczekiwaniami funkcjonalnymi. 

Projekt domu – projekt z naszych marzeń

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, czego oczekujemy od domu, w którym chcemy zamieszkać? Jaki powinien być ten nasz wymarzony dom?.

  • Czy dom ma być dla nas, a potem dla dzieci – ile w takim razie ma mieć sypialni i łazienek?
  • Czy preferujemy dom parterowydom z poddaszem, czy piętrowy? – jaki dom zmieści się na naszej działce?
  • Czy wolimy żeby kuchnia była otwarta na salon, czy stanowiła odrębne pomieszczenie?
  • Czy lubimy gotować wspólnie i spożywać posiłki w większym gronie? – jaka więc wielkość kuchni oraz jadalni?
  • Czy lubimy zapraszać gości?– jeśli tak, pomyślmy o pokoju gościnnym, dodatkowej łazience i obszernej strefie dziennej

Idąc drogą takich kryteriów najlepiej wybrać kilka projektów gotowych, zrobić selekcję i ocenić, czy wymagają zmian. Te proste – należy omówić z lokalnym architektem, o te trudne – warto zapytać pracownię autorską, która być może uwzględni je, opracowując nowy projekt. 

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

  • strony świata  – określić, jak są położone względem nich konkretne pomieszczenia,
  • zgodność projektu z Miejscowym Planem Zagospodarowaniem Przestrzennego lub WZ – projekt musi spełniać określone tam wytyczne!
  • metraż powierzchni użytkowej powinien być dobrany do naszych potrzeb, ale też do zawartości  „naszej kieszeni”.

Pamiętajmy o tym, że każde pomieszczenie trzeba przeanalizować. Garderoba, wiatrołap czy kotłownia powinny mieć określoną wielkość. Jeśli mamy dużo “szpargałów” warto pomyśleć o pomieszczeniu gospodarczym lub strychu. Realizując dom z poddaszem, musimy pamiętać o skosach – sprawdźmy jaka jest ścianka kolankowa, czy jest wystarczająca, czy trzeba ją podwyższyć? Czy często robimy pranie? – może przyda się pralnia z suszarnią. Jeśli preferujemy wypoczynek na świeżym powietrzu niezbędny będzie taras – czy wolimy taras słoneczny, czy częściowo zadaszony? Gruntownie przeanalizujmy nasze potrzeby, aby wybór projektu okazał się “strzałem w dziesiątkę”.

Gdzie i jak szukać projektów gotowych?

Najprostszą metodą znalezienia projektu gotowego jest odwiedzenie strony internetowej www.projekty.muratordom.pl. Oprócz kilkunastu Kolekcji, które skupiają projekty o różnej bryle, funkcjonalności i wielkości, znajduje się tu także wyszukiwarka zaawansowana. Przy jej pomocy, możecie określić oczekiwane parametry domu i spośród kilku tysięcy projektów znaleźć te, najbardziej trafione. Jeśli nie czujecie się dobrze w serfowaniu po internetowych stronach, możecie zadzwonić do Doradcy Projektów Gotowych Muratora, który – po przedstawieniu Waszych preferencji – przygotuje stosowną ofertę.  

Jaki projekt domu?- to Wasza decyzja, ale jeśli nie macie jeszcze koncepcji i potrzebujecie wskazówek, warto skorzystać z fachowej pomocy. Czasem jakiś projekt nie wydaje się być idealny i możecie go odrzucić z powodu niepasującej kolorystyki czy małego tarasu. Nie kierujcie się takimi szczegółami – kolorystykę można zmienić, a taras powiększyć. Można też wprowadzić inne zmiany np. zlikwidować ściankę działową lub zmienić aranżację kuchni.  Kierujcie się więc najważniejszymi założeniami, a szczegóły zostawcie do rozpatrzenia na etapie rozmów z adaptującym. 

Zdjęcie: Projekt GL9991439 Aurora Maxi II SZ z kolekcji Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz Krzysztof Lelek

Tekst sponsorowany: Gotowy projekt domu – https://projekty.muratordom.pl