nieruchomości

6 sposobów na zwiększenie wartości Twojej nieruchomości

Informacje

To naturalne, że każdy właściciel nieruchomości na sprzedaż – czy to domu, czy mieszkania, będzie chciał zbyć je w możliwie jak najwyższej cenie. Z drugiej strony kupujący chcą wydać jak najmniej. Obiektywna wycena nieruchomości może wskazywać znacznie niższą kwotę, niż pożądane minimum przez właściciela. Można jednak podjąć się określonych działań, które zwiększą wartość domu czy mieszkania i spowodują, że potencjalni kupujący będą skłonni za nie więcej zapłacić. Przedstawiamy 6 różnych metod.

Remont

Przede wszystkim dla zwiększenia obiektywnej wartości mieszkania i stworzenia lepszych warunków do jego sprzedaży za wyższa kwotę, należy przeprowadzić remont. Czasem wystarczy po prostu odświeżyć mieszkanie, by wyglądało ono znacznie lepiej, a innym razem na takie działania trzeba wydać więcej pieniędzy, np. na wymianę całej instalacji elektrycznej, hydraulicznej, kanalizacyjnej i gazowej. Na pewno wpłynie to na to, że kupujący będą w stanie za lokal zapłacić więcej. 

Naprawa wszelkich usterek

Kiedy potencjalny nabywca po wejściu do oglądanego mieszkania widzi zepsuta klamkę, kapiący kran w kuchni i spalone gniazdko, od razu zniechęca się do kupna mieszkania czy domu. Można szybko temu zaradzić i zwiększyć wartość nieruchomości, eliminując takie usterki.

Zastosowanie zasad home staging

Zamiast inwestować w często kosztochłonny, gruntowny remont, czasem wystarczy zastosować triki z zakresu home staging, czyli wykonać szybki i skuteczny lifting mieszkania. Warto pomalować na jasno ściany, dodać proste meble i dodatki, które będą nadawały określonego charakteru mieszkaniu. Niezbędne jest gruntowne wyczyszczenie lokalu i podkreślenie jego największych atutów. Np. nie ukrywajmy zadbanej podłogi pod brzydkim, starym dywanem. 

Zadbaj o dobrą wentylację

Jeśli mieszkanie czy dom nie ma wentylacji lub nie działa ona prawidłowo, będzie w nim panował zaduch i oglądający nieruchomość będą mieli wrażenie, że nie ma w niej czym oddychać. Konsekwencją mogą być pierwsze ogniska grzybów i pleśni. To diametralnie obniży wartość mieszkania. Jeśli tak się stało – usuń pleśń i zabezpiecz ściany przed jej ponownym powstawaniem. Do tego zadbaj o wentylację, np. zakładając specjalne wywietrzniki w oknach.

Dodatkowe instalacje w nieruchomości

Mieszkanie czy dom może natychmiastowo zwiększyć swoją wartość za sprawą dodatkowych gadżetów, jakie zostaną w nim zainstalowane, jak alarm, kamera na zewnątrz, wideodomofon czy panele fotowoltaiczne na dachu oraz klimatyzacja. Dbając o własną kieszeń, kupujący sprawdzają, czy nowe mieszkanie lub dom będą bezpieczne i czy dobrze będzie się tam mieszkało. Jeśli dajemy im sposoby na ograniczenie np. zużycia energii elektrycznej, na rzecz energii słonecznej, to tym lepiej. 

Profesjonalne zdjęcia

Ogłoszenie nieruchomości przyciągnie uwagę o wiele większej liczby potencjalnych kupujących, jeśli znajdą się w nim zdjęcia wykonane przez profesjonalnego fotografa czy agenta nieruchomości, który wie, w jaki sposób fotografować pomieszczenia, aby wyglądały one atrakcyjnie. Mieszkanie warto prezentować w momencie, gdy do domu wpada możliwie jak najwięcej światła naturalnego. Jeśli dochodzi do tego po zmierzchu, należy włączać wszystkie możliwe lampy i światła. Dzięki tym prostym krokom możemy przyśpieszyć sprzedaż i spowodować, że uzyskamy oczekiwaną zapłatę.