Kominek to jeden z elementów domu, który może mieć podwójne zastosowanie: ogrzewać pomieszczenia ale i stanowić wyjątkową ozdobę pokoju, w którym się znajduje. Najczęściej montowany jest w salonie, gdzie dodaje domowego ciepła i wyjątkowego stylu. Niestety inwazyjność tego typu instalacji oraz koszty z nią związane sprawiają, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na tradycyjny kominek w domu. Na szczęście pojawia się coraz więcej interesujących rozwiązań, dzięki którym montaż kominka będzie zdecydowanie tańszy i możliwy nawet w mieszkaniu w bloku. Poznaj wszystkie opcje, by dowiedzieć się, jak urządzić piękny salon z kominkiem dopasowanym do Twoich możliwości i potrzeb.
Kominek tradycyjny czy nowoczesny?
Rynek kominków stale poszerza się o coraz to nowsze urządzenia pozwalające palić nie tylko przy pomocy drewna. Do wyboru mamy również kominki elektryczne, piece wolnostojące czy biokominki. Każdy z nich ma specyficzną charakterystykę, inne wymagania dotyczące stosowanego paliwa oraz odznacza się innym sposobem montażu. Dobór odpowiedniego kominka najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą nam dostosować kominek do naszego domu i możliwości. Nie warto dokonywać takiego wyboru samodzielnie, może bowiem okazać się, że kominek, który chcemy zamontować nie będzie sprawdzał się w przypadku budynku, w którym mieszkamy. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów pozwoli dokonać idealnego wyboru i zabezpieczy nas przed zbędnymi kosztami. Warto rozważyć wybór firmy sloninka.pl – Kominki Lexus Andrzej Słoninka, ul. Jelenia 56, 54-242 Wrocław, Tel: 607 671 150, która dzięki ponad dziesięcioletniemu doświadczeniu i bogatemu zapleczowi technicznemu stała się pionierem w branży kominiarskiej. Dowiedzmy się, zatem więcej o poszczególnych rodzajach kominków i ich wykorzystaniu w salonie.
Kominek tradycyjny
W przypadku kominka tradycyjnego bardzo ważne jest dokładne przemyślenie jego obudowy, która będzie stanowić jego część reprezentacyjna i ozdobę wnętrza. Na rynku znajdziemy różnorodne portale kominkowe, wykonane zazwyczaj z kamienia lub drewna, które mogą stanowić swego rodzaju półkę do sezonowego ozdabiania w kwiaty, jesienne girlandy czy zimowe skarpety świąteczne. Do wyboru mamy różne opcje kominków: przyścienny, wolnostojący oraz narożny, zaś ścianę wokół niego możemy wyłożyć za pomocą cegły, płytek czy kamienia.
Ważne jest to, by pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu między kominkiem stanowiącym źródło ciepła a meblami tapicerowanymi. Odległość ta w przypadku kominka zamkniętego powinna wynieść minimum 110 cm a otwartego 200 cm. Warto też zadbać o ochronę podłogi przed iskrami, które mogą wydostawać się z kominka. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się parawan nadający pomieszczeniu dodatkowego stylu oraz dodatki takie jak kosz na drewno czy zdobiony pojemnik na narzędzia.
Piec wolnostojący
Piec wolnostojący nazywany również kozą to bardzo elastyczne rozwiązanie, bowiem nie wymaga przymocowania do ściany. Jedyne co nas ogranicza to konieczność podłączenia przewodu kominowego. Popularna koza nie wymaga również wzmocnienia podłogi ani zabezpieczenia ściany, jednak zaleca się zabezpieczenia podłoża przed spadającymi iskrami. Taki rodzaj kominka świetnie wpisze się w nieco surowy, industrialny styl.
Piec elektryczny
Ten rodzaj kominka to rozwiązanie idealne dla osób, które nie mogą zastosować w swoim domu tradycyjnych rozwiązań. Pozwala on uzyskać ciepło podobne jak w przypadku kozy czy kominka tradycyjnego, jednak bez prawdziwego ognia a jedynie z wykorzystaniem jego imitacji. Ten rodzaj kominka zasilany jest przy pomocy prądu, dzięki czemu jest najbezpieczniejszym z przedstawionych pomysłów. Nie stwarza on bowiem ryzyka zaprószenia ognia.
Biokominek
Podobnie jak piec elektryczny może być stosowany tam, gdzie nie ma możliwości instalacji tradycyjnego kominka czy kozy. Biokominek ogrzewa pomieszczenie przy użyciu specjalnego biopaliwa, zaś efektem ubocznym jego spalania jest para wodna, co sprawia, że nie musimy martwić się o gryzący dym. Co ciekawe, biokominki mogą być zabudowywane portalem, jak kominki tradycyjne, dzięki czemu stwarzają szerokie pole do popisu aranżacyjnego.