Dobrze dobrana do indywidualnych potrzeb instalacja fotowoltaiczna może stać się wydajnym i skutecznym źródłem energii odnawialnej dla domu lub firmy. Aby jednak czerpać w pełni z zalet, jakie zapewnia system solarny, należy go prawidłowo zamontować. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy montowaniu fotowoltaiki na gruncie i sprawdź, jak ich unikać.
Zacienione miejsce montażu
Podstawowym błędem wpływającym na wydajność i skuteczność instalacji fotowoltaicznej jest montaż systemu w nieodpowiednim miejscu. Umiejscowienie paneli powinno umożliwiać maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Z tej przyczyny systemy są najczęściej montowane na konstrukcji na gruncie skierowanej w kierunku południowym, dzięki czemu moduły mogą pozyskać najwięcej energii słonecznej. Wybór miejsca zacienionego mija się z celem – instalacja zamocowana w takim miejscu będzie mniej efektywna i wydłuży czas zwrotu inwestycji.
Aby tego uniknąć, pamiętaj o wyborze odpowiedniego miejsca do montażu fotowoltaiki. Powinno to być miejsce niezasłonięte przez drzewa, budynki albo inne elementy instalacji. Najlepiej, aby znajdowało się ono w oddaleniu od drzew oraz dróg, co zapobiegnie osadzaniu się na panelach słonecznych kurzu, pyłów, spalin czy liści.
Niestabilna konstrukcja
Instalację fotowoltaiczną na gruncie montuje się na specjalnej stalowej konstrukcji. Wymaga ona stabilnego mocowania na odpowiedniej głębokości w ziemi. Umieszczenie elementów zbyt płytko w gruncie może prowadzić nawet do zniszczenia całej konstrukcji. Dlatego tak istotne jest solidne wbicie bądź wkręcenie w grunt na głębokość około 1,5 metra elementów konstrukcyjnych, do których następnie zostaną przymocowane uchwyty i szyny podtrzymujące panele.
Aby mieć pewność wykonania odpowiednich otworów w ziemi, najlepiej wykonać kafarowanie Wrocław to miasto, w którym działa wyspecjalizowana w tym zakresie firma Sarakham. Za pomocą specjalnej maszyny specjaliści solidnie i mocno wbijają stalowe elementy na niemal każdym terenie, nawet piaszczystym, gliniastym czy skalnym. Usługa ta pozwala inwestorowi zaoszczędzić czas, pieniądze, a także daje pewność stabilnego położenia instalacji.
Niewłaściwe dokręcenie śrub
Kolejnym błędem popełnianym podczas montażu systemu solarnego jest niewłaściwe i zbyt słabe dokręcenie śrub. Może ono prowadzić do oderwania się paneli, uszkodzenia systemu, a niekiedy nawet pożaru. Dlatego tak ważne jest solidne przykręcenie śrub przez doświadczonych specjalistów.
Nieprawidłowe położenie kabli i paneli
Montując fotowoltaikę na gruncie, należy zwrócić też uwagę na prawidłowe położenie kabli. Niewłaściwe rozłożenie przewodów może powodować ich przecieranie się, co z kolei prowadzi do awarii. Błąd ten często skutkuje również zamoczeniem okablowania. Przewody mogą być narażone na działanie wilgoci, co prowadzi do zwarcia.
Do innych błędów należy też nieprawidłowe zamocowanie paneli fotowoltaicznych, co może skutkować nieefektywną pracą całej instalacji.